Lahodne decentné a pritom iskrivé pivo (Kračúň)

Keď sa povie Stout, znalejší pivár si musí predstaviť tmavé pivo. Varenie piva je však kreatívna robota aj preto sa občas objavia pokusy, ktorých cieľom je priniesť niečo nové. Dalo by sa povedať, postavené na hlavu. Takým nápadom je navariť svetlý Stout. Vo svete to nie je novinka a aj na Slovensku sme sa  s takýmto pokusom už stretli. Rady v tomto smere rozšíril kočovný pivovar Parom. Ten na trh uviedol pivo s názvom Kračúň. Pivovar na etikete vysvetľuje, že kračúň je staroslovanské obdobie Vianoc sláviace v období zimného slnovratu. Jeho hlavnými symbolmi bolo slnko a pálenie ohňa.

Názov piva: Kračúň – Svetlý Milk Stout

Pivovar: Pivovar Parom (navarené v pivovare General)

Druh piva: Milk Stout

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 15,5°

Obsah alkoholu: 6,2%

Zloženie: Voda, jačmenný slad (Pale Ale, Caramalt), ovsené a jačmenné vločky, chmeľ, kvasnice, laktóza, kávové zrná Veronia, kakaové bôby KakawCo, vanikové lusky.

Cena: Pivo nám na otestovanie poskytol pivovar.

Farba: Jantárová, pije je číre.

Pena: Jemná, smotanová. Pomaly padala.

Vôňa: Káva dominuje. Okrem nej je prítomný toast aj čokoláda.

Chuť: Sladový základ je stredne výrazný, rezkosť trocha nižšia. V chuti dominuje káva. Nadväzuje naň mliečna čokoláda, toast, karamel aj černice. Horkosť je nevýrazná, doznievanie sladkasté s ovocným nádychom.

8/10

Zhrnutie

Veľmi príjemné pitie. Lahodné, pekne vybalansované a pekne iskrivé. Zároveň musíme povedať, že tento kúsok je originálny. Nepovedali by sme, že ide o pivo navarené na Slovensku. Oproti iným pivám z remeselných pivovarov vyniká lahodnosťou, decentnosťou. Ale neuberá to na iskrivosti. Za nás osmička.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.85/10 (13 hodnotenie)