Bláznivý kúsok z Trenčína, ktorý očaril (Lanius Albus Stout 21°)

lanius-albus-stout

Prvý nástrel: Na úvod si môžeme urobiť malý test. Akej farby je Stout? Mal by byť čierny. Ale nemusí to tak byť. Zaužívané koľaje rozbili „blázni“ zo škótskeho pivovaru BrewDog. Tí na 1. apríla 2010 navarili Stout bez bez jeho typickej farby. Bol síce svetlý, zachovával si však chuťové znaky Stoutu. Práve na tento kúsok chcel nadviazať aj Trenčiansky pivovar Lanius. Na trh v prvej polovici tohto roka uviedol pivo s názvom Lanius Albus Stout 21°. My sme si ho nechávali na špeciálnu príležitosť a jedna prišla.

Názov piva: Lanius Albus Stout 21°

Pivovar: Trenčiansky pivovar Lanius

Druh piva: Imperial Stout

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 21°

Obsah alkoholu: 9,6 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, kávové zrná, kakaové bôby, chmeľ, kvasnice.

Cena: Pivo sme kúpili priamo v pivovare. Ak si dobre pamätáme, stálo okolo 4,50 eura. To je naozaj dosť.

Farba: Medená. Pivo je číre.

Vôňa: Uau. Dominuje tu káva, horká čokoláda, pripálená hrianka a jemné ovocné tóny (najmä slivky).

Pena: Šľahačková. Bola divoká a po otvorení z fľaše doslova vytreskla.

Chuť: Už úvod je nadupaný a v ďalšom priebehu sa tóny ešte stupňujú. Nájdete tu najprv kávu, potom aj horkú čokoládu, rumovú linku, karamel i chery. Alkohol výrazne cítite. Záver je jemne horkastý.

8/10

Zhrnutie

Veľmi zaujímavé pivo. Tento štýl obľubujeme, v takejto verzii sme ho však ešte nepili. V Trenčíne pripravili „pivnú šlehu“. Pivo je našponované, plné rozmanitých chutí, rozmerov, ale aj alkoholové a miestami pripominajúce až likér. Nám napriek tomu chutilo. Je to štýl, ktorý otestujete a buď vám chutí, alebo nie. Toto pivo je určené na sviatočné posedenie, keď ho môžete vychutnať a pomaly popíjať. Je super, že aj slovenské pivovary vedia priniesť na náš trh niečo nové, prekvapujúce. Neviem, či tento kúsok majú Trenčania ešte v ponuke, ak ho však nájdete, určite ho vyskúšajte. My dnes dávame slušnú osmičku.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.36/10 (7 hodnotenie)