Legendárny pivovar končí. Posledné pivo museli zachraňovať

Pardubický pivovar

Vždy keď končí pivovar, ide o smutnú správu. Dvojnásobne to platí o pivovare, ktorý by tento rok oslávil už svoje 152. narodeniny. Hovoríme o Pardubickom pivovare. Ten čaká posledný mesiac existencie.

Tradičný producent

Aj keď sú Pardubice známe predovšetkým vďaka perníkom či dostihom, mesto sa mohlo chváliť aj tradičným výrobcom piva. Tamojší pivovar spustil výrobu už v apríli 1871. Za tie roky prežil lepšie aj ťažšie obdobia.

Ako však ukázali posledné roky, osudným sa mu stal predaj v roku 2019. Práve v uvedenom roku totiž pivovar kúpili Pivovary Staropramen. Tie sú dvojkou na českom trhu, keď za nimi stojí nadnárodná skupina zo sídlom v USA Molson Coors Brewing Company.

Nový majiteľ kreslil lepšiu budúcnosť pivovaru. Do desiatich rokov plánoval zdvojnásobiť produkciu. Veľa vsádzali aj na pivo Porter, ktorá sa v Pardubiciach varí už od roku 1890. Práve tento kúsok je asi najznámejším pivom z tohto pivovaru.

Plány nového majiteľa sa však nenaplnili. Pivovary Staropramen koncom minulého roka oznámili, že pivovar v Pardubiciach zatvoria. Už v novembri minulého roka oznámili, že pivo sa bude v Pardubiciach variť len do konca marca 2023, následne sa výroba presunie do pivovaru Ostravar.

Záverečná

Do konca výroby tak v Pardubiciach zostáva už len mesiac. V pivovare pritom aktuálne finišujú s uzavretím a dobehom posledných procesov. V tejto súvislosti je zaujímavé, že v pivovare reálne hrozilo, že pivo, ktoré nestihnú naplniť do fliaš či sudov, vylejú „na kanál“. Ide pritom o desiatky tisíc litrov piva.

Tamojšie  pivo sa rozhodol zachrániť liehovar Sudlička. „Tým, že Pardubický pivovar končí, čo všetci Pardubáci vieme, sme sa dozvedeli, že je možnosť získať pardubické pivo, ktoré sa nestihne stočiť a že by sme ho mohli nejakým spôsobom odkúpiť,“ uviedla pre Český rozhlas vedúca výroby v liehovare Jana Scholzová.

Zaujímavé je, že sama v pivovare kedysi pracovala. Liehovar odkúpil od pivovaru 60-tisíc litrov piva Vilém 11°. Takto získané pivo liehovar vypáli na destilát.  Aspoň takto symbolicky chcú zabezpečiť nielen záchranu piva, ale aj to, aby v regióne vydržalo o čosi dlhšie.

„Je skvelé, že pivo bolo zachránené a zostane v Pardubiciach. Aj keď v trochu inej podobe, stále bude základom pardubické pivo,“ uviedla Scholzová.

Prečítajte si aj

Gigant kúpil v Česku 150-ročný pivovar. Po troch rokoch ho zatvorí

Snímka: FB Pivovary Staropramen