Gigant kúpil v Česku 150-ročný pivovar. Po troch rokoch ho zatvorí

Pardubický pivovar

Keď sa povie Pardubický pivovar, časť pivárov si predstaví možno obľúbený Porter, možno pivo značky Pernštejn či Taxis. Práve tieto značky boli najznámejšími pivami z Pardubíc. Tamojšiemu pivovaru však zvoní umieračik. Jeho majiteľ Pivovary Staropramen ho zatvára.

S veľkými plánmi

V roku 2019 išlo o jednu z najzaujímavejších akvizícií roka. Pardubický pivovar hľadal nového majiteľa, keďže ten pôvodný nemal dostatok financií na potrebné investície.

„Oslovili nás záujemcovia o kúpu aj z Ruska alebo Číny, my sme ale pivovar nechceli predať. Keď sme rokovali o akvizícii, bolo pre nás kľúčové, aby sme zostali autonómni. Bude teda zaistený ďalší rast pivovaru pri zachovaní súčasného chodu,“ hovoril v roku 2019 podľa portálu Deník.cz jeden z majiteľov a predseda predstavenstva Pardubického pivovaru Leoš Kvapil.

V tom čase sa po trhu obhliadali Pivovary Staropramen. Tie sú dvojkou na českom trhu, keď za nimi stojí nadnárodná skupina zo sídlom v USA Molson Coors Brewing Company.

„Musíme sa neustále posúvať a prispôsobovať trendom na trhu. Dopyt po regionálnych pivách teraz rastie, tradičné pivovary stagnujú. Pestrosť ponuky zohráva zásadnú úlohu, v krčme už nestačí točiť jedno dve pivá,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Pivovary Staropramen Petr Kovařík.

Ten chválil produkciu z Pardubíc. „Veríme, že je tu skvelý sládok, ktorý varí výborné pivá. Veľmi sa nám páči aj portfólio tunajšieho pivovaru. Napríklad Porter je na českom trhu unikátny,“ povedal Kovařík. Nový majiteľ sľuboval investície aj expanziu.

Pardubický pivovar mal do desiatich rokov zdvojnásobiť svoju produkciu. Len pre ilustráciu, pivovar mal v tom čase ročnú produkciu na úrovni 79-tisíc hektolitrov piva ročne.

Koniec

Aj v susednom Česku však došlo k scenáru, ktorý neradi vidia pivní nadšenci. Staropramen rozposlal tlačovú správu, v ktorej informoval o konci Pardubického pivovaru. Ten je pritom na trhu od roku 1871. Prežil tak dve svetové vojny, vládu komunistov aj divoké deväťdesiate roky. Neprežije však nástup nového majiteľa.

„Predstavenstvo spoločnosti Pardubický pivovar včera zvolalo valné zhromaždenie, ktoré navrhne ukončenie výroby k 31. marcu 2023. Produkciu vybraných pív z Pardubického pivovaru by mal od apríla zaistiť pivovar Ostravar patriaci do skupiny Pivovary Staropramen,“ uviedla Denisa Mylbachrová Staropramen.

O prácu tak príde 46 zamestnancov. Staropramen informoval, že v prevádzke zostane len pivovarnícka reštaurácia. „Je to ohromná škoda, myslím, že v posledných desiatich rokoch sa kvalita pardubického piva veľmi zdvihla. Neviem, čo za tým je, ale mrzí ma to a prekvapuje,“ uviedol pre iDnes.cz primátor Pardubíc Jan Nadrchal.

Prečítajte si aj

Jeho pivo chválili aj vo svete. Pivovar Kout zatvorili

Snímky: S. Dusík/Wikimedia,  FB Pardubický pivovar