Lidl v Írsku? Pivný týždeň tam trvá celý rok

Mesto Tullamore pravdepodobne poznáte, je domovom známej whiskey. Čo sa týka čapovaného piva, nie je to žiadny Belfast či Dublin (alebo ako v ďalších článkoch uvidíte, Cork či Gallway). Časovo som stihol jeden podnik, po odporúčaniach som išiel do podniku The Brewery Tap.

Ponuka nič moc. To, čo všade. Ale, prvýkrát som sa stretol s pivovarom BRÚ. Mali na výčape od nich IPA. Bola celkom príjemná. Má to síce označenie craft, ale takto si úprimne predstavujem IPA od veľkého pivovaru (kiežby, u nás zatiaľ len v sne).

Pomaly som sa stotožňoval s tým, že pôjdem do Lidlu a večer skončím pri Arguse alebo tak. Doma na Slovensku bol akurát vtedy týždeň venovaný pivným špeciálom. Na moje milé prekvapenie ponúka Lidl v Írsku Lidl bežne lepšie pivá, ako sa u nás ponúkajú počas špeciálneho týždňa.

Na spodnom obrázku môžete vidieť tzv. Brewers Selection. Z tohto výberu som aj vyberal favoritov a môžem povedať, že aj keď žiadne z nich neočarilo, všetky boli piteľné až veľmi dobre piteľné.

Zľava doprava môžete vidieť pivá od pivovarov Kelly’s Mountain Brew, Boyne Brewhouse, Brú Brewery, Rye River Brewing Company (McGargles, The Crafty Brewing Company), Trouble Brewing a nakoniec Carlow Brewing Company (O’Hara’s Brewery) a Guinness.

Môžem úprimne povedať, že by som bral, keby takáto ponuka je bežne aj v našich obchodoch, po celom Slovensku. Pivá boli bez chyby, niektoré viac nachmelené a niektoré menej, ale boli čisté. Za vypichnutie napríklad stojí McGargles Francis‘ Big Bangin‘ IPA, ktorá bola najlepšia zo svetlých pív, The Crafty Brewing Company American style Brown Ale, za veľmi príjemné sladové karamelové telo, či Trouble Brewing Dark Arts Porter, ktorý patril vďaka svojmu telu medzi najlepšie portre, čo som v Írsku pil. Na druhú stranu Guinness West Indies Porter mi prišiel ako najslabší kúsok z môjho výberu.

Bonus na záver: navštívili sme samozrejme aj Tullamore D.E.W., kde som si odfotil, ako whiskey zrením stráca na objeme. Príde mi to relevantné, keďže aj samotné pivo pri zrení stráca objem.

Najlepšie pivo v Tullamore: Trouble Brewing – Dark Arts Porter

Nabudúce: Galway

***********************************

Elchapak

Pracujem s pivom dennodenne, vo voľnom čase ho ani nechcem vidieť, no zvyknem sa obetovať. Europivo je môj nepriateľ, inak vypijem všetko a rád (s ležiakmi a pšeničnými bojujem, ale dobré treba vedieť oceniť). Milujem experimenty a imperialy všetkých druhov, najmä stouty. V mojej rubrike sa dozviete všetko, čo ma zaujme. Občas urobím článok z mojich pivných ciest.