Pozrite si 10 pív, ktoré šokovali svojím zložením

Na Slovensku si začína čoraz viac ľudí uvedomovať, že pivo nie je len svetlé a tmavé, že ho nerozdeľujeme len na 10° a 12°. Vďaka remeselným pivovarom máme možnosť ochutnať široké spektrum pivných štýlov. Menšie várky dovoľujú sládkom experimentovať, a že im niekedy uletí fantázia poriadne ďaleko. V tomto článku sa pozrieme na osem svetových kúskov, jeden z Česka a jeden zo Slovenska.

1. The Veil Brewing Co. – Fried Fried Chicken Chicken

Štýl: DIPA
ABV: 8%
Krajina pôvodu: USA

Začneme najnovším počinom z rebríčka, ktorým je spolupráca The Veil Brewing s Evil Twin Brewing. Ide o riadne nachmelenú Double IPA, kde slad doplnilo vyprážané kura (4% z celej hmoty). Samotné kura v pive necítiť, ide teda hlavne o marketingový ťah. Svoje miesto v rebríčku si ale určite zaslúži.


2. Pizza Beer Company – Mamma Mia! Pizza Beer

Štýl: Spice / Herb Ale
ABV: 4,6%
Krajina pôvodu: USA

Od krídelok prejdime k pizzi. Zatiaľ čo krídelka v predchádzajúcom pive cítiť nebolo, pri tomto kúsku si pizzu užijete naplno. Väčšina recenzentov sa zhodne, že ide o ťažko hodnotiteľné pivo. Aby nie, keď obsahuje oregano, bazalku, paradajky a cesnak. Dobré či zlé (alebo aj aj), pre mnohých ťažko pochopiteľné.


3. Rogue – Voodoo Doughnut Bacon Maple Ale

Štýl: Smoked Ale
ABV: 6,5%
Krajina pôvodu: USA

Za sebou máme dva hlavné chody, prichádza dezert. Aj pri tomto pive ide o spoluprácu, lenže namiesto spolupráce s iným pivovarom si v Rogue vybrali obchod s netradičnými šiškami, Voodoo Doughnut. Voodoo séria má viacej kúskov, ako pravým Slovákom sa nám najviac pozdáva ten so slaninkou. K tomu pridajte javorový sirup a lahodný dezert je na svete.

Zaujímavosťou je, že Rogue spravil s touto chuťou aj vodku, Voodoo Bacon Maple Vodka 🙂


4. Rogue – Beard Beer

Štýl: American Wild Ale
ABV: 6,5%
Krajina pôvodu: USA

Pri Rogue ostávame. Od jedla ale odchádzame veľmi ďaleko. Ako ste si už možno odvodili z názvu, v tomto kúsku sa nachádza brada. Samozrejme nie doslova. Sládok John Maier bol ochotný poslať do laboratória niekoľko chlpov z brady (ktorú má od roku 1978). Vznikli tak unikátne divoké kvasinky, aké ešte neboli nikdy použité. Pivo sa hodí k mäsu, k dezertu. Tak dobrú chuť!


5. Mikkeller – Beer Geek Brunch Weasel

Štýl: Imperial Stout
ABV: 10,9%
Krajina pôvodu: Dánsko

Veľa experimentov má rôznorodé hodnotenia, no toto pivo jednoznačne vyhráva. S hodnotením 100/100 na RateBeer patrí medzi vôbec najlepšie Imperial Stouty. Prečo je v našom rebríčku? Kvôli káve, ktorá bola použitá. Cibetky jedia len tie najkvalitnejšie, vyzreté plody kávovníka. Ich tráviaci systém ich spracuje, no v podstate neporušené potom vylúči. Plod sa dá od trusu pekne oddeliť, následne sa premyje, osuší a ide do pražiarne. Ide o jednu z najdrahších káv vôbec.

Mikkeller mimochodom vydal vyhlásenie, že používa kávu výhradne od distribútora, ktorý poctivo zbiera trus v horách, a život cibetky neovplyvňuje. Ako to už totižto pri biznise býva, nie jeden distribútor zviera odchytil a drží ho v klietke. Palec hore pre Mikkeller!


6. Wynkoop – Rocky Mountain Oyster Stout

Štýl: Foreign Stout
ABV: 7,5%
Krajina pôvodu: USA

Pivo, ktoré má gule. Býčie gule. Na várku tohto stoutu ich ide viac ako 11 kg (na barrel vychádzajú 3 semenníky). Čerstvé sa nakrájajú a jemne opražia. Pivo je krásne čierne, vo vôni a chuti je cítiť čokoláda a pražený slad. Samotné semenníky tam väčšina necíti, ale kto to naozaj dokáže objektívne zhodnotiť?  🙂


7. Steðji – Hvalur 2

Štýl: Smoked ‘Whale‘ Ale
ABV: 5,2%
Krajina pôvodu: Island

Ostávame pri guliach. Toto pivo obsahuje čistú vodu z Islandu, jačmenný slad, chmeľ, a údené slané veľrybie semenníky. Zaúdené sú pomocou ovčieho trusu, čo je stará metóda údenia. Pivo sa uvarilo špeciálne na zimu, obdobie Þorri, kedy sa na Islande hoduje na takých dobrotách, ako sú ovčie hlavy, baranie semenníky, fermentovaný žralok, či puding z krvi.


8. Dock Street – Walker

Štýl: American Pale Stout
ABV: 7,2%
Krajina pôvodu: USA

Najmúdrejšie pivo, aké ste kedy pili. Walker je pojem známy pre fanúšikov Zombie, a najmä teda najslávnejšieho zástupcu tohto žánru, seriálu The Walking Dead. Pivovar sa rozhodol vzdať hold tomuto seriálu navarením stoutu, do ktorého pridali brusnice a opražené kozie mozgy. Tie pridávajú pivu jemnú údenú chuť.


9. Crazy Clown – Cthulhu

Štýl: Amber Ale
ABV: 6,3%
Krajina pôvodu: Česko

Dostávame sa na českého zástupcu. Crazy Clown si miesto v rebríčku 100% zaslúži. Či už je to ich séria Brewstarter (napríklad bazalka, medvedí cesnak, rozmarín), La Cocaína (kolový orech, maté, guarana a podobne), alebo posledne ich For God’s Saké! IPA, kde boli použité kvasinky na Saké. My sme ale vybrali zástupcu s názvom Cthulhu, kde bol použitý atrament zo sépie. Držíme palce v ďalších experimentoch!  🙂


10. Unorthodox Brewing – Blood River

Štýl: Ležiak
ABV: 5,8%
Krajina pôvodu: Slovensko

Pretorian Lager. Pomenovaný podľa Pretórie, hlavného mesto Južnej Afriky, kolísky čaju rooibos. Práve ten bol použitý pri finálnom kúsku nášho výberu experimentálnych pív. Okrem rooibosu boli ďalej použité plody čiernej bazy, kvety ruže a nevädze. Veľmi príjemný a chutný ležiak, hodný pivovaru s názvom Unorthodox Brewing. Našu recenziu si môžete pozrieť TU.

Dúfame, že o pár rokov si spravíme rebríček z čisto slovenských pív. Experimenty patria k remeselným pivovarom a my sa nevieme dočkať, čo bude na slovenskej pivnej scéne ako ďalšie.

***********************************

Elchapak

Pracujem s pivom dennodenne, vo voľnom čase ho ani nechcem vidieť, no zvyknem sa obetovať. Europivo je môj nepriateľ, inak vypijem všetko a rád (s ležiakmi a pšeničnými bojujem, ale dobré treba vedieť oceniť). Milujem experimenty a imperialy všetkých druhov, najmä stouty. V mojej rubrike sa dozviete všetko, čo ma zaujme. Občas urobím článok z mojich pivných ciest.

Snímky: Pivovary