Nie je pivo ako pivo. Svoje by o tom vedel rozprávať Marián Kokoruďa. Ten dnes síce stojí na čele nového pivovaru Liptovär v Liptovskom Mikuláši, aj on však zažil obdobie, keď zlatistý mok až tak nerozlišoval. „Precitol“ až v zahraničí, kde mal možnosť priamo porovnávať rôzne druhy piva. „Prvou inšpiráciou ohľadom varenia vlastného piva bola cesta do Amsterdamu, kde sme mohli v miestnych krčmičkách ochutnať množstvo osobitných druhov belgických a iných pív a súčasne ich porovnať s chuťou Heinekenu a Amstelu,“ rozpráva. A ako to dopadlo? „Výsledok porovnávania bol jednoznačný,“ konštatuje presvedčivo.
Po návrate domov pokračoval v tom, čo v Holandsku začal. „Postupne sme sa začali oboznamovať a vyhľadávať iné druhy piva aj na Slovensku či v Čechách. A približne v roku 2010 sme sa začali myšlienkou začať variť vlastné pivo veľmi vážne,“ približuje obdobie spred piatich rokov vyštudovaný právnik. Podobne ako veľká časť priaznivcov remeselného piva, aj on sa na situáciu na svetovom pivnom trhu pozerá s nevôľou. Aj preto sa rozhodol ísť cestou vlastného piva. „Dôvodom bola snaha uvariť iné pivo ako boli pivá vyrábané veľkoproducentmi, ktoré degradovali chuť piva a „europivo“ sa dalo rozoznať iba podľa etikety na fľaši,“ zamýšľa sa Marián. Jedných dychom však dodáva, že ďalšími motívmi boli aj iné ciele. „Povedali sme si, že je našou povinnosťou, dopriať mladším generáciám právo piť pivo mnohých chutí, tak ako tomu bolo v minulosti. A v neposlednom rade sme chceli, aby sa nám náš koníček a vášeň stali súčasne živobytím,“ vysvetľuje.
A tak začali riešiť to, ako by mal ich pivovar vyzerať. Precestovali kus Európy a napozerali čo sa dalo. Nájsť vhodnú lokalitu na Slovensku im dalo zabrať. „Možno náhoda a kúsok šťastia nás zavial do srdca Liptova. Liptovský Mikuláš sme vždy poznali ako príjemné mesto na úpätí Nízkych Tatier s bohatou priemyselnou tradíciou,“ približuje výkonný riaditeľ pivovaru Liptovär. Ten dnes stojí v bývalej priemyselnej zóne mesta, v bývalých garbiarskych závodoch. Aj keď ste ich pivo mohli zachytiť medzi priaznivcami už skôr, pivovar a pivovarskú reštauráciu oficiálne otvorili len nedávno, 15. júla. Za ten čas si toho museli veľa preskákať. „Najťažšie bolo zabezpečenie financií a neskutočné množstvo byrokracie spojené s rôznymi povoleniami potrebnými na prestavbu priestorov a na uvedenie pivovaru a reštaurácie do života.
O kvalitu piva sa stará sládok Igor Richtarík, ktorý má skúsenosti s varením piva aj z pivovaru Stein. „Našich zámerom je ponúkať výhradne nepasterizované a nefiltrovane pivo. Stabilne v ponuke plánujeme mať svetlý ležiak 12°, polotmavý ALE 12°, tmavý ležiak 13° a nami veľmi obľúbenú APA-u 14°,“ predstavuje ponuku Marián Kokoruďa. Ten sa netají tým, že do budúcna má s pivovarom množstvo plánov. „V prvom rade je našim cieľom ponúkať kvalitný produkt – čerstvé pivo s príjemnou horkosťou. Chceme si vytvoriť si okruh stálych konzumentov, tento samozrejme rozširovať v čo najväčšej miere, a vytvoriť si povesť pivovaru, v ktorého portfóliu výrobkov si nájde každý niečo, na čom si pochutí,“ uzatvára výkonný riaditeľ.
Snímky: Facebook Liptovär