Pivovar Brewdog: Škóti, ktorých milujete, alebo nenávidíte

Brewdog pohár

Brewdog je škótsky pivovar, ktorý v roku 2007 založili James Watt a Martin Dickie. Pivovar je známy svojimi pivami, ktoré boli vo svojej dobe iné a dá sa povedať, že aj prelomové. Spomenúť môžeme pivá ako sú Punk IPA či Dead Pony Club.

Marketing na prvom mieste

Čo Škótov zviditeľnilo? Mohli by sme to nazvať „agresívny“ nástup na trh. Aj keď boli spočiatku len malým pivovarom, nebáli sa ísť do spolupráce s reťazcami a neraz kopírovali praktiky nadnárodných gigantov. Na druhej strane ponúkali pivá, ktoré bol nadštandardné, iné a neraz prelomové.

Okrem piva je Brewdog známy aj svojimi netradičnými marketingovými praktikami, ako napríklad vydaním piva, ktoré bolo uvarené z vody, ktorá bola vo vesmíre či ponukou doživotnej dodávky piva každému, kto si nechá vytetovať logo Brewdog.

BrewDog - oficiálna foto

Brewdog sa zaviazal k transparentnosti a všetky svoje pivné recepty zverejňuje na internete. Recepty sú k dispozícii v bezplatnom súbore PDF s názvom DIY Dog, ktorý je pravidelne aktualizovaný a obsahuje nové recepty a aktualizované informácie.

Tento krok umožňuje domovaričom a iným nadšencom piva experimentovať s receptami spoločnosti Brewdog a vytvárať vlastné verzie obľúbených pív pivovaru. Je to tiež dôkazom záväzku Brewdog voči komunite remeselných pivovarníkov a jej túžby podeliť sa o svoje vedomosti a skúsenosti s ostatnými.

Bez kontroverzií to nejde

Pivovar sa však stal aj predmetom kontroverzie. V posledných rokoch sa ozvali bývalí zamestnanci s obvineniami z toxickej pracovnej kultúry a vykorisťovania. Okrem toho bol pivovar obvinený z krádeže nápadov menších pivovarov a ich opätovného označovania za svoje vlastné.

BrewDog - Lietadlo 2

Okrem piva spoločnosť Brewdog expandovala aj do iných oblastí. Spoločnosť otvorila vlastný hotel DogHouse v meste Canal Winchester v štáte Ohio. Hotel je vybavený dekoráciami s pivnou tematikou, pivnými kúpeľmi a dokonca aj výčapnými kohútikmi v každej izbe.

Brewdog sa pustil aj do leteckého priemyslu a spustil vlastnú leteckú spoločnosť BrewDog Airlines. Tá spojila mestá v Edinburg a Londýn a cestujúcim ponúkala na palube celý rad pív značky Brewdog. Nešlo však o aerolinky v pravom slova zmysle.

Spomenuté  kroky pomohli spoločnosti Brewdog vyniknúť na trhu a pritiahnuť pozornosť fanúšikov piva nielen v Európe, ale aj na celom svete. Kým časť aktivít pritiahla fanúšikov, časť ich naopak, odradila.

Prečítajte si aj

Ukážka zákerného ťahu alebo náhoda? Pivovary sa súdia o meno piva

Snímky: Pivovar Brewdog