Majiteľ Černej Hory sa mení. Pivovar prevezmú Číňania

Cerna hora Clanok

Na českom pivnom trhu došlo k zaujímavej zmene. K našim západným susedom prichádzajú Číňania. Väčšinovým majiteľom štvrtej najväčšej pivovarskej skupiny v krajine Pivovary Lobkowicz Group sa totiž stáva spoločnosť  LAPASAN. Ide o novú firmu, ktorej väčšinovým majiteľom je čínska skupina CEFC. Tá vlastní 70 percent akcií, 20 percent pripadá skupine J&T Private Equity Group a zvyšok  riaditeľovi pivovaru Zdeňkovi Radilovi. LAPASAN kúpil v skupine 79,4-percentný podiel za 1,9 miliardy českých korún (asi 70,2 miliónov eur) od Palace Capital a GO Solar.

Dohoda bola podpísaná dnes v Číne za prítomnosti českého prezidenta Miloša Zemana, ktorý je v krajine na oslavách 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Ázii. O podpise informovali viaceré české média. „Skupina Pivovary Lobkowicz Group je štvorkou na českom  pivnom trhu a reprezentuje tradičnú produkciu kvalitného českého piva. Zapojením investičnej skupiny CEFC sa nám navyše otvárajú nové možnosti výrazného posilnenia na ázijských trhoch, “ uviedol podľa Hospodářských novin Radil. Môžeme tak predpokladať, že české pivo by sa mohlo vyvážať aj do Číny.

Na Slovensku je skupina Lobkowicz známa predovšetkým vďaka pivu Černá Hora. V portfóliu skupiny je však až sedem pivovarov: Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Rychtář, Klášter, Vysoký Chlumec a už spomínaná Černá Hora. Skupine sa darí. Pred pár dňami oznámila výsledky hospodárenia za prvý polrok, keď zaznamenala medziročný nárast zisku o 3,5 percenta. Za prvých šesť mesiacov tohto roka tak skupina zarobila 117,3 milióna českých korún (niečo vyše 4,3 milióny eur). „Ukazuje sa , že zameranie našich pivovarov na varenie poctivého piva remeselným spôsobom sa vypláca a konzumenti to oceňujú . Darí sa nám ako na prevádzkovej úrovni , kde mierne rastieme , tak aj na úrovni čistého zisku pre akcionárov, ktorý sme výrazne vylepšili v rámci kapitalizácie akcionárskych pôžičiek,“  povedal  v tlačovej správe Zdeněk Radil.

Šnyt č.1

Skupina pred pár mesiacmi oznámila aj expanziu s vlastnými krčmami Šnyt. Pivovary totiž chcú s týmto konceptom expandovať aj na Slovensko. „Krčmy Šnyt sú konceptom, v rámci ktorého majú ľudia možnosť ochutnávať veľké množstvo pivných štýlov. Za krátku dobu pôsobenia na českom trhu sme už získali celú radu pozitívnych ohlasov. V súčasnosti preto zvažujeme ďalšie možnosti rozšírenia. Samozrejme v našich úvahách nechýba ani Slovensko,“ povedala pre portál oPive.sk hovorkyňa Pivovarov Lobkowicz Renata Melíšková.

V máji tohto roka dokonca určila aj mestá, kde by sa mohli nové krčmy objaviť.  „Máme svojich dvoch distribútorov v Žiline a Bratislave, preto sa budeme primárne obzerať v týchto oblastiach,“ konštatuje hovorkyňa. Skupina sa pri výbere nových podnikov pozerá po lokalitách, kde býva viac ľudí. „Tento projekt sa hodí skôr pre väčšie mestá, kde je väčšia skupina ľudí vyhľadávajúcich zaujímavé a netradičné pivá z menších pivovarov,“ naznačila Melíšková.