Mal byť najväčší medzi malými. Otvoria v Ilave pivovar?

Pivovar v Ilave

Keď sme ešte v júli 2016 priniesli článok o tom, že do Ilavy sa po dvoch desaťročiach vráti pivovar, mnohí pivári sa potešili. Už len z hľadiska pivnej histórie a tradície bolo dobré, že sa varenia piva vráti na svoje miesto. Ubehli štyri roky a pivovar stále nie je otvorený. Zisťovali sme, ako na to zámer je.

Tradičné mesto

Ilava patrí medzi tradičné pivovarnícke mestá. Prvá zmienka o výrobe piva v tomto meste pochádza ešte z roku 1598. V tom čase pritom v Ilave existovala hneď dvojica pivovarov. Jeden z nich dokonca pôsobil v meste do roku 1949.

Ten síce zatvorili, otvoril však nový, modernejší. Jeho história však bola oveľa kratšia ako jeho predchodcu. Pivo sa v ňom varilo len do roku 2000. Ešte v roku 1994 pritom ročne navaril okolo 100-tisíc hektolitrov piva. Len pre porovnanie, je to zhruba veľkosť dnešného Banskobystrického pivovaru.

Domácim bolo po pivovare smutno. Aj preto privítali zámer obnoviť výrobu piva v priestoroch ilavského pivovaru. S nápadom prišla spoločnosť MK Car.

„Ak pôjde všetko dobre, koncom roku 2015 chceme začať aj s výrobou piva a značku Ilava originál tak dostať do povedomia na celom Slovensku. V akých objemoch a množstvách, ukáže čas,“ povedal podľa Našej Považskej konateľ spoločnosti Miroslav Kurej.

Dostali aj eurofondy

Firma predložila úradom zámer, ktorý počítal s tým, že v Ilave vznikne pivovar s ročnou kapacitou na úrovni 25-tisíc hektolitrov piva. Išlo by tak o najväčší remeselný pivovar na Slovensku. Len pre porovnanie, kapacita pivovaru Kaltenecker sa pohybuje na úrovni 15-tisíc hektolitrov piva ročne.

Zámer sa páčil aj štátu, ktorý majiteľovi prisľúbil prefinancovanie vo výške takmer 900-tisíc eur. Firma nakoniec peniaze nečerpala. „V rámci projektu Výstavba a obnova činností pivovaru v Ilave Pôdohospodárska platobná agentúra neeviduje registrovanú žiadosť o platbu. To znamená, že  PPA nevyplatila v rámci projektu žiadne finančné prostriedky,“ uviedol pre portál oPive.sk hovorca agrorezortu Daniel Hrežík.

Podľa jeho slov má poberateľ štyri roky na to, aby poslal záverečnú správu. V rámci tohto obdobia môže zrealizovať projekt a pýtať naň schválenú dotáciu. V tomto prípade je finálna uzávierka začiatkom budúceho roka.

Zatiaľ otázne

Konateľ spoločnosti Miroslav Kurej portálu oPive.sk prezradil, že budúcnosť pivovaru je neistá. „V pivovare sa venujeme produkcii nealkoholických nápojov a zatiaľ je otvorené či plán postaviť pivovar naozaj zrealizujeme,“ konštatuje.

Podľa jeho slov sú podklady pre výstavbu nachystané, nevie však, či je správna doba na výstavbu pivovaru. Podľa pôvodných plánov mal pivovar expandovať aj so sieťou vlastných krčiem. Majiteľ chcel využiť skúsenosti, ktoré mal s prevádzkovaní podobného podniku. Nakoniec však podnik predal. Najbližšia budúcnosť ukáže, či sa do pivovaru vráti život.

Prečítajte si aj

Zrovnajú so zemou ďalší pivovar?

Snímka: EIA/MK Car