Malé pivovary zmenili pivný svet, odhaľte ho s nami

Pivu očividne rozumie každý. Je to najrozšírenejší alkoholický nápoj na svete, a my máme tú česť, že žijeme v krajine, kde sa ho spotrebuje aj v globálnom merítku dosť. Typický slovenský pivár chodí dvadsať rokov do svojej lokálnej krčmy na to isté pivo a to z neho robí odborníka. O pive vie všetko. Či mu chutí, či mu nechutí a či je nejaké divné vodové. Občas vo svojom supermarkete naďabí na plechovky v akcii a aj keď je presvedčený, že pivo z plechovky je horšie, zásobí sa. Zlatý bažant je pre neho zážitkom a Budvar či Plzeň kupuje na špeciálne príležitosti.

Jeden z najstarších nápojov

Netrápi ho, že všetky bežne dostupné slovenské značky sa varia v dvoch pivovaroch, aj keď sa ešte pred pár rokmi varili v desiatkach pivovarov. Netrápi ho, že aj české prémiové značky sa varia v tých istých dvoch slovenských pivovaroch. Ak mu poviete, že v pive cítite čierne ríbezle, citrusy alebo karamel, hodí po vás popolník. Ak sa budete v bežnej krčme chovať k pivu ako k vínu, bude z vás atrakcia.

Väčšina akademických prameňov sa zhoduje v tom, že pivo je jeden z najstarších nápojov, aké ľudstvo pozná. Jeho vek sa odhaduje na osem až desať tisíc rokov. Vraj to je jeden z najstarších, ak nie vôbec najstarší recept. Niektorí tvrdia, že je dokonca o tri tisíc rokov starší než recept na chlieb. Jedno je však isté: keď ľudstvo prišlo na to, ako vyrobiť pivo, už nič nebolo také, ako dovtedy. Jediné, čo sme začali riešiť bolo, ako ho vyrobiť viac.

Práve teraz máme možnosť zažívať niečo, čo tu nikdy v histórii nebolo. Proces výroby piva a všetky jeho aspekty boli preskúmané a pochopené do extrémnych detailov. Stále, obzvlášť v exotických krajoch platí, že pivo je zdravšie ako voda (lebo varom sa ničia baktérie a chmeľ má antibakteriálne účinky).

Náklady na minime

Náklady na výrobu piva boli v určitých prevádzkach zredukované na ešte nedávno nemysliteľné minimum. Dospeli sme do bodu, kedy pivo je lacnejšie než voda, z ktorej sa vyrába. Dospeli sme do bodu, kedy gigantické fabriky produkujú nepredstaviteľné množstvá nápoja, ktorý chutí prakticky stále rovnako a dokonale a nikoho neurazí, no ani nezaujme.

Našťastie sme však dospeli aj do bodu, v ktorom množstvu odhodlaných nadšencov táto globalizovaná unifikovanosť nevyhovuje a nie sú ochotní sa s ňnou zmieriť. Dospeli sme do bodu, v ktorom stále sa zväčšujúce zástupy náročných konzumentov týchto nadšencov v ich snažení morálne aj finančne podporuje. Dospeli sme do bodu, kedy sa všetok um celého ľudstva koncentruje do toho, aby z najstaršieho receptu v histórii vytvoril pivo, ktoré stojí za to.

V súčasnosti je pivná rozmanitosť na svojom vrchole vďaka malým, nezávislým, odvážnym a experimentujúcim pivovarom. Produkujú pivá dychvyrážajúcej rozmanitosti, širokej škály chutí, vôní a chutí. Nič nie je také, ako bolo. Je tu nový pivný svet, a my budeme radi, ak nám dovolíte vám ho ukázať.

Tento text vznikol v máji 2016 pre slovenský foodblog projekt Foodcult. Ten sa medzičasom transformoval na niečo iné a texty z webu zmizli. Táto verzia je mierne upravená a aktualizovaná pre súčasnosť.

****

Na našich stránkach môžete nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Nájdete ho aj na Facebooku, kde vytvoril skupinu Súkromné pivné zápisky.

Snímka: Pixabay/spooky_kid