Medové šialenstvo z Kanady (Mead Braggot)

Mead Braggot 2

Prvý nástrel: Niektoré pivo vás zaujme už len tým, ako vyzerá. Kúsok s názvom Mead Braggot zaraďujeme presne do tejto kategórie. Je balené ako šampanské. Dostali sme ho priamo od nášho kamaráta, ktorý ho kúpil v kanadskom obchode s alkoholom. Na trh ho uviedol pivovar Trafalgar Ales & Meads. Ide o malý remeselný pivovar, ktorý sa špecializuje na malé vzorky špeciálneho piva. Dnes si otestujeme pivo typu Mead. To sa vyrába s výrazným prídavkom medu. Sme zvedaví.

Názov piva: Mead Braggot

Pivovar: Trafalgar Ales & Meads

Druh piva: Braggot

Krajina: Kanada

Stupňovitosť: Neuvedená.

Obsah alkoholu: 8,5 %

Zloženie: Voda, med, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky.

Farba: Zlatistá. Pivo je číre ako sklo.

Vôňa: Sladkastá. Niečo na rozmedzí cukríkov a lúčnych kvetov.

Pena: Prakticky cez peny.

Chuť: Úvod je jemný, ale intenzita sa postupne stupňuje. Stred prináša kombináciu sladkých medových tónov a ovocnej kyslosti. Horkosť v závere nehľadajte.

5/10

Zhrnutie

Ja fakt neviem. K testovaniu tohto kúsku sme pristupovali ako k úplnej exotike. Netradičná fľaša, ktorá pripomínala šampanské tento prístup iba umocňovala. Prvé prekvapenie prišlo pri naliatí do pohára, keď tomuto kúsku chýbala pena. Ale pivo typu Mead sme tu ešte netestovali. A možno to tak zostane aj na dlhú dobu. Tento kúsok nás nejako nenadchol. Tóny boli plytké, chuť prízemná a celkový dojem sladkastý. A vlastne to je asi najpríznačnejšia značka tohto piva – jednoducho sladkosť. Vyskúšať môžete. Čo je dobré, vyšší obsah alkoholu necítite. Ja som sa rozhodoval medzi štvorkou a päťkou. Hodnotím to ako ovocné (medové) pivo. Dávam slabučkú päťku.

Poznámka: Kolegovia nás upozornili, že tento štýl piva sa pohybuje niekde medzi medovinou a pivom. Jeho hodnotenie je preto zložitejšie a nejde o čistokrvné pivo.