Netuctový a prekvapivý Porter z Estónska (Must Kuld)

Must Kuld

Aj pivo z malej krajiny môže preraziť vo svete. Príkladom je osud estónskeho pivovar Põhjala. Jeho základy boli položené v roku 2011 keď sily spojili štyria pivní zanietenci. K ním sa pripojil Škót Chris Pilkington. Nešlo o obyčajného pivovarníka. Chris mal skúsenosti s varením piva priamo zo škótskeho pivovaru BrewDog. Põhjala najprv fungovala ako kočovný pivovar, od roku 2014 už varí vo svojom. A pozná ju celý pivovarský svet. Pivo dodáva do vyše 30 krajín sveta. My dnes ochutnáme pivo s názvom Must Kuld. Ide o štýl Porter.

Názov piva: Must Kuld

Pivovar: Põhjala Brewery

Druh piva: Porter

Krajina: Estónsko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 7,8 %

Zloženie: Na etikete bolo uvedené len to, že obsahuje jačmeň a laktóza.

Cena: Za tretinkovú fľašu sme zaplatili 3,89 eura.

Farba: Čierna.

Pena: Svetlohnedá, stredne vysoká, zložená z malých aj veľkých bubliniek.

Vôňa: Kombinácia tmavej čokolády, kávy, karamelu, višní či borovice.

Chuť: Sladový základ je výrazný, rezkosť jemne nižšia. V chuti nájdete kombináciu tmavej čokolády, karamelu, marhúľ, sliviek či višní. Horkosť je jemná, doznievanie je čokoládové so smotanovým nádychom.

8.5/10

Zhrnutie

Lahodné a príjemne pitie. Plusom je hutnosť i nezvyčajné iskrenie. A celková lahodnosť tohto piva. Pri tomto pivovare to nie je žiadne prekvapenie, podľa nás patrí medzi najlepšie na svete. Ale k pivu. Dlho sme nepili vydarenejší Porter. Je prekvapivý a netuctový. Za nás 8,5 bodu.

Sending
Hodnotenie čitateľov
9.5/10 (1 hodnotenie)