Pri Trnave pripravujú nový remeselný pivovar. Variť pivo plánujú v obci Majcichov. Podnikatelia, ktorí uspeli vo výrobe cukroviniek, by chceli využiť priestory v rodinnom dome. Štart celého projektu pritom odhadujú už tento rok.
V malom
Zámer predložil podnikatelia úradom. „V objekte prístavby rodinného domu sa nachádzajú nevyužité priestory určené na výrobu cukroviniek a sú preto prispôsobené potrebám lokálneho potravinárskeho priemyslu. Navrhovateľ chce využiť priestor na minipivovar. Priestory sú pre tento zámer vyhovujúce a nie sú potrebné stavebné úpravy,“ píše sa v zámere.
Veľkosťou bude patriť nový producent zlatistého moku medzi najmenších. „Pivovar bude slúžiť na výrobu viacerých druhov piva, ktoré budú distribuované do vybraných reštauračných zariadení v regióne. Predpokladaná kapacita pivovaru je 300 hektolitrov za rok,“ píše sa v oficiálnych dokumentoch.
Pivovar má disponovať varňou o objeme 250 litrov a štyrmi fermentačnými tankami. Zdrojom vody má byť existujúca vŕtaná studňa umiestnená vo dvore areálu. Jej hĺbka je podľa predložených dokumentov 82 metrov.
Už tento rok?
Predkladatelia by chceli začať s varením piva už v priebehu tretieho až štvrtého kvartálu tohto roka. Či sa im to podarí je nateraz otázne. Ako to už býva zvykom, proces EIA býva komplikovaný a zdržiavaný občas nezmyselnými požiadavkami.
Zaujme aj odhadovaný rozpočet pivovaru. Podľa predkladateľov sa celkové náklady na realizáciu vyšplhajú do výšky 100-tisíc eur. Ide tak o výrazne nižšie čiastky, ako v prípade mnohých projektov v regióne. Aj keď v tomto prípade ide o producenta s nižšou kapacitou.
Zámer predkladajú Gerard Joseph De Mott a Romana Machová, ktorí stoja za úspešnou cukrovinkárskou firmou beeLol. „Môj predchádzajúci manažérsky život mi nedával pocit užitočnosti, nenachádzala som za sebou žiadnu výraznú stopu, žiaden významný odkaz, ktorý by ma motivoval pokračovať v pôvodnom smere,“ predstavuje sa na oficiálnej stránke spolumajiteľka.
Podľa stránky sú ručne vyrábané lízanky a cukríky beeLOL zložené výlučne z prírodných surovín. „Včelí med pochádza od slovenských včelárov a agáve sirup z ekologicky kontrolovaného poľnohospodárstva. Trstinový cukor je nerafinovaný. Sušené bylinky, plody, koreniny a prírodné silice dodávajú produktom lahodnú chuť, príjemnú vôňu a prirodzené zafarbenie,“ píšu na stránkach majitelia.
Snímky: EIA/Minipivovar Majcichov