Na východe Slovenska v tichosti zatvorili pivovar Goliáš

Minipivovar Goliáš v obci Vojčice

Slovenská pivná mapa je chudobnejšia o jednu zastávku. Svoje brány v tichosti zavrel pivovar Goliáš, ktorý lákal na pivo sedem rokov v obci Vojčice v okrese Trebišov.

Lokálny producent

Pivovar otvoril svoje brány v lete 2013. Správu o jeho otvorení vtedy priniesol portál KamNaPivo.sk, ktorý predstavil aj majiteľa a sládka v jednej osobe Martina Vereščáka. Ten v snahe získať pivovarnícke skúsenosti dokonca jeden čas pracoval v pivovare Corgoň v Nitre a neskôr aj v Hurbanove.

Aj keď  svoju cestu za pivovarom prerušil, keď dva roky viedol zeleninovú farmu v Maroku, neskôr sa do splnenia sna pustil naplno. Pivovar sa veľkosťou zaradil medzi menších hráčov na trhu, keď disponoval ročnou kapacitou na úrovni 500 hektolitrov.

Pivovar sa zameriaval na predaj zo svojej predajne. Koncom roka 2015 však otvoril svoju značkovú piváreň v Trebišove. „Okrem ponuky štyroch druhov čapovaných pív (11° svetlé, Jantár, IPA a 14° tmavé) sme pre vás pripravili aj množstvo exkluzívnych špecialít podniku ako napr.: Višňové pivo, magické oko, pivná pálenka – Goliášovka 52%, Bazovka – čapovaná malinovka vlastnej výroby s liečivými účinkami a mnoho ďalších,“ písal na sociálnej sieti pivovar.

Lákal aj na iný štýl čapovania piva ako to bolo na východe bežné. „Nepoužívame pivné chladiče. Chladíme celý obsah sudu, čo je zárukou ideálnej teploty piva v každom pohári. Čapujeme vzduchom,“ prezrádzal. Podnik už v Trebišove nenájdete.

Zatvorený

V posledných týždňoch sa množili informácie, že zatvorený je aj samotný pivovar. Portál oPive.sk kontaktoval majiteľa. Na SMS-ky ani telefonát nereagoval. Že je pivovar zatvorený nám však potvrdil starosta obce. Aký bude ďalší osud producenta piva je nateraz neisté.

Prevádzkovateľ však nemá ideálnu finančnú kondíciu. Naznačujú to aj štatistiky zverejnené na portále Finstat. Podľa nich klesli v roku 2018 tržby pivovaru za dva roky na polovicu. Ako dlžníka vedie spoločnosť GOLIÁŠ-minipivovar Sociálna poisťovňa (dlh 2 601 eur) aj Finančná správa (2 488 eur). Navyše, firma nezaplatila ani preddavok Všeobecnej zdravotnej poisťovni (takmer 620 eur).

Remeselné mimo veľkých miest to majú ťažké. Stále platí, že väčšina pivárov nepozná remeselné pivo a ak ho aj spozná, nie je ochotná platiť viac ako je zvyknutá.

Prečítajte si aj

Príbeh pivovaru, po ktorom nezostalo nič

Snímka: FB Goliáš Minipivovar