Ktorý minipivovar je podľa tržieb najväčší? Pozrite si rebríček

minipivovar

Už od začiatku fungovania stránky oPive.sk sme mali ambíciu vytvoriť rebríček minipivovarov. Až doteraz  išlo o problematickú záležitosť, keďže relevantné dáta chýbali. Po rokoch sme však našli formu, ktorej výsledkom je prvý takýto rebríček.

Hľadisko tržby

Na začiatok si musíme povedať, že ide o ilustračný rebríček, ktorý má len odzrkadľovať situáciu na trhu a nie je garantom 100-percentného stavu, v ktorom sa trh nachádza. Hlavným kritériom pre zaradenie do rebríčka bolo to, že firma si ako hlavnú oblasť podnikania podľa účtovnej závierky uvádza „Výrobu piva“.

Poradie v rebríčku sme vyhodnocovali prostredníctvom portálu Finstat, keď hlavným kritériom pre poradie v rebríčku boli tržby spoločnosti v roku 2021. Tu musíme povedať, že sa do rebríčka nedostal napríklad Holíčsky pivovar Wywar, ktorý by určite v TOP 15 figuroval.

Je však prevádzkovaný firmou OIL JPM, ktorá si udáva ako hlavnú činnosť maloobchod s pohonnými látkami. Tržby tak nevieme jasne oddeliť. Vlani pritom táto firma utŕžila takmer sedem miliónov eur.

Kraľuje Karpat

Spájanie viacerých činností pod jednu spoločnosť však môže byť realitou aj pri firmách, ktoré sa v rebríčku ocitli. Aj preto treba brať celkové poradie a výšku tržieb s rezervou. Aj tak je však celkové poradie zaujímavé a do istej miery aj odzrkadľuje kapacity jednotlivých pivovarov.

Na prvom mieste sa umiestnila spoločnosť Distrib Capital, ktorá stojí za pivovarom Karpat. Ako je známe, táto spoločnosť rieši finančné problémy a aktuálne sa snaží odvrátiť hrozbu konkurzu. Na druhom mieste sa umiestnila spoločnosť SAWPI, ktorá stojí za pivovarom Martins.

Tretie miesto v našom rebríčku obsadila spoločnosť ERB – Eduard Rada Breweries. Ako už názov napovedá, stojí za pivovarom ERB, ktorý nájdete v Banskej Štiavnici. Prinášame vám celý rebríček. Je zoradený na základe tržieb, ktoré spoločnosti dosiahli v roku 2021.

Rebríček minipivovarov podľa tržieb (v tis. eur)
Spoločnosť Pivovar Tržby
1. Distrib Capital Pivovar Karpat 2522,6
2. SAWPI Pivovar Martins 1300,8
3. ERB – Eduard Rada Breweries Pivovar ERB 944,8
4. Yotta Trade Pivovar Kaltenecker 738,9
5. Stupavar Pivovar Stupavar 461,9
6. Sessler Pivovar Sessler 445,7
7. Perssons Pivovar Liptovar 440,3
8. Sandorf Prievalský pivovar Sandorf 331,4
9. Shenk Pivovar Shenk 300,7
10. Alterna Tiff Trenčiansky pivovar Lanius 299
11. Prvý piešťanský pivovar Piešťansky pivovar ŽiWell 283
12. Yvatrade Plus Pivovar General 208,4
13. Pivovar Čierny kameň Pivovar Čierny kameň 182,4
14. Prešovský pivovar Prešovský pivovar 158,5
15. Prvý zvolenský pivovar Prvý zvolenský pivovar – Vŕšky 151,3
Zdroj dát: Finstat.sk

Prečítajte si aj

Majiteľ Karpatu sa chce zachrániť. Pomôcť má zoškrtanie dlhov

Snímka od Gerrie van der Walt z Unsplash.