Nachmelený dinosaurus z Česka (Matuška IPA Raptor)

matuska-ipa-raptor-tit

Prvý nástrel: Budúci rok oslávi pivovar Matuška ôsme narodeniny. Za ten čas si stihol vybudovať veľmi slušné renomé, ktoré potvrdil viacerými oceneniami. A to nielen v domácom Česku. V obľube ho majú aj slovenskí priaznivci remeselného piva. My si dnes vyskúšame pivo, ktoré nesie meno IPA Raptor. Na svojej stránke pivovar pivo charakterizuje nasledovne: „Anglická IPA pochádza z 19. storočia. Bola vyvážaná do Indie, kde boli anglické kolónie. Pivo muselo prežiť dlhú lodnú cestu v teple, a preto sa varilo silnejší a viac chmelené. Chmeľ totiž chráni pivo proti škodlivým baktériám. Pre Raptora sme použili kombináciu českých, anglických, amerických surovín a náš varný postup. Preto našej verzii nazývame intercontinental. Zaujímavosť je tá, že Raptora vyvážame späť domov, do Anglicka.“

Názov piva: IPA Raptor

Pivovar: Pivovar Matuška

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Česko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 6,3%

Zloženie: Voda, jačmenné slady, granulovaný chmeľ, jačmeň.

Cena: Pivo sme dostali. U nás ho bežne kúpite v pivotékach. Stojí okolo päť eur.

Farba: Zlatistá. Pivo je zakalené, keďže ide o nefiltrovaný kúsok.

Vôňa: Dominujú hlavne citrusové tóny.

Pena: Šľahačková, držala si tvar a pekne krúžkovala pohár.

Chuť: Sladový úvod začína nevinne, v strede sa k slovu hlási grep, limetka a jemne aj jahody a kvetinkový podmaz. Koncovka je jemne horkastá.

7.5/10

Zhrnutie

Príjemné pivo. Lahodné, jemne iskrivé a pekne vyskladané. Práve piteľnosť je najsilnejšou stránkou tohto kúsku. Postaral sa o to stred a záver. Kombinácia oboch častí sa podpísala pod to, že tento kúsok pôsobí pri danom obsahu alkoholu (6,3%) ľahko. Na druhej strane by sme to mohli vnímať aj ako mínus. Tóny totiž nie sú až tak našponované, ako by mohli byť. Tento kúsok sme už pili, máme pocit, že predchádzajúce verzie boli o čosi vydarenejšie. Aj preto dávame „len“ 7,5 bodu. Pokojne vyskúšajte, je to výborné pivo.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.37/10 (23 hodnotenie)