Nebyť rezkosti, bol by to ideálny „ejl“ (Peter, Pale and Mary)

APA, American Pale Ale, Mikkeller, kočovný pivovar

Dánsky kočovný pivovar Mikkeller hádam nemusíme na našej stránke extra predstavovať. Dánsky učiteľ matematiky a fyziky Mikkel Borg Bjergsø spočiatku varieval pivo len pre svojich kamarátov. Rád pritom experimentoval a púšťal uzdu fantázie. Časom sa jeho koníček pretavil v tzv. kočovné varenie piva, keď pivo varil v rôznych pivovaroch nielen v Dánsku. V jeho ponuke nájdete experimenty aj klasiku. Práve dnešný kúsok môžeme pokojne zaradiť do druhej kategórie. Nesie názov Peter, Pale and Mary a ide o kúsok navarený v štýle American Pale Ale.

Názov piva: Peter, Pale and Mary

Pivovar: Mikkeller

Druh piva: American Pale Ale

Krajina: Navarené v Belgicku dánskym kočovným pivovarom.

Stupňovitosť: 11,2°

Obsah alkoholu: 4,6 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, ovsené vločky, chmeľ, kvasinky, oxid uhličitý.

Cena: Za tretinkovú fľašu sme zaplatili 2,29 eura.

Farba: Zlatistá, pivo je kalné.

Pena: Jemná. Vystúpala vysoko a pomerne rýchlo padala.

Vôňa: Kombinácia karamelu, mliečnej čokolády, grepu i ríbezlí.

Chuť: Sladový základ je stredne výrazný, telo prázdnejšie. Nájdete v ňom kombináciu karamelu, grepu, pomaranču. Koncovka je príjemne horkastá. Pivo má vyššiu rezkosť.

7/10

Zhrnutie

Škoda tej rezkosti, tomuto kúsku ublížila. Inak by to bol ukážkový „ejlík“, ktorý vyniká priamočiarosťou, čistými tónmi i príjemnou horkosťou. Najsilnejšou stránkou je práve vyskladanie, prechody i na obsah alkoholu hutné tóny. Za nás je to sedem bodov. Najmä pre tú rezkosť. Otázne je skladovanie či preprava. V našom prípade však bolo pivo skladované v chladničke, v obchode to tak nebolo.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8.75/10 (2 hodnotení)