Nechladené a nepasterizované sme kúpili poslednýkrát (Vermont IPA)

Fenónem nového pivného štýlu New England IPA je prítomný nielen na Slovensku. Voňavú a výrazne menej horkú verziu obľúbeného pivného štýlu varievajú aj naši severní susedia. Poľský trh je mimoriadne pestrý a my si dnes rozšírime pivné obzory. Ochutnáme pivo z pivovaru ReCraft. Ten založili ešte v roku 2013 pod menom Reden. O tri roky neskôr sa premenoval na ReCraft. Viac sa o pivovare nedozvieme, keďže stránku má momentálne vo výstavbe. Z jeho produkcie dnes ochutnáme pivo s názvom Vermont IPA.

Názov piva: Vermont IPA – New England IPA

Pivovar: Browar ReCraft

Druh piva: New England IPA

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 15°

Obsah alkoholu: 5,9 %

Zloženie: Voda, jačmenný a pšeničný slad, pšenica, ovos, chmeľ, kvasinky.

Cena: Za pollitrovú fľašu sme zaplatili v prepočte 1,70 eura.

Farba: Slámovo-žltá. Pivo je kalné.

Pena: Jemná, šľahačkovitá. Pomerne rýchlo padala.

Vôňa: Výrazne ovocná. Kombinácia grepu, pomarančov, limetky i kvetiniek. V pozadí môžete zachytiť aj kvasinky.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo plné. Nájdete v ňom kombináciu grepu, limetky, pomarančov i kvasiniek. Okrem nich si slovo berie aj medicínka. Vyššia je aj rezkosť.

6/10

Zhrnutie

Už sme si viackrát povedali, že nepasterizované pivo, ktoré predávajú mimo chladničky, nekúpime. A v tomto prípade sme to porušili. A v tomto kúsku sme našli „vady“, ktoré mohli byť spôsobené aj zlým skladovaní. Neprirodzene vyššia je rezkosť i tóny pripomínajúce nemocnicu. Nie sú až tak výrazné, napriek tomu rušia. Pivo je pritom voňavé a ponúka peknú kombináciu citrusových tónov zjemnenú o smotanový rozmer. To však nestačí. Za nás šesť bodov.

Aktualizácia: Ako upozornil Maroš Hajduk na FB skupine CraftBeer Slovakia, „medicína“ v pive nevzniká zlým skladovaním, ale napríklad infekciou či zlou sanitáciou.

Sending
Hodnotenie čitateľov
2.88/10 (4 hodnotení)