NEIPA z Nitry? Skôr len fajn IPA (Revolution Galaxy)

Jedným z pivných fenoménov posledného roka je určite aj pivný štýl New England IPA (skratka NEIPA). Je to jeden z najmladších uznaných pivných štýlov, keď ho niektorí pivovarníci nazývajú aj Vermont IPA či Hazy IPA. Jeho charakteristickým prvkom je zakalené telo, výrazne ovocná aróma aj chuť. V tomto prípade majú chmele inú úlohu, ako dať pivu horkosť. My si ochutnáme pivo, ktré má byť navarené v tomto štýle. Nesie meno Revolution Galaxy a na svedomí ho má pivovar Hop Grup.

Názov piva: Revolution Galaxy

Pivovar: Hop Grup Pivovar Nitra

Druh piva: New England India Pale Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 13,5°

Obsah alkoholu: 5,9 %

Zloženie: Voda, jačmenný a ovsený slad, chmeľ, kvasinky.

Cena: Pivo nám na otestovanie poskytol samotný pivovar.

Farba: Zlatistá. Pivo je takmer číre, stupeň zakalenia je veľmi malý. V tomto smere je to mimo deklarovaného štýlu.

Pena: Smotanová. Vystúpala vysoko, padala a pekne krúžkovala pohár

Vôňa: Kombinácia grepu, limetky i pomarančov. Výrazný je aj karamel.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo plné, keď ponúka kombináciu karamelu, grepu, pomaranču, limetku i trávnaté a korenisté tóny. Koncovka je výrazne horkastá.

7/10

Zhrnutie

Príjemná IPA, ale podľa nášho názoru nejde o proklamovanú štýl NEIPA. Chýba nielen zakalené telo, ale aj výrazná ovocnosť charakteristická pre tento štýl. V tomto prípade si to rozdávajú karamel a tropické ovocie. S nevýrazným náskokom vyhrávajú citrusy. Piteľnosť je dobrá, aj keď je pivo o čosi viac surovejšie. Za nás je to sedem bodov. Rozhodol nesúlad v štýle aj trávnatosť, ktorá nepatrí do tohto štýlu. Ale pivo pokojne ochutnajte. Je to fajn IPA.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.25/10 (4 hodnotení)