Nemeckí pivovarníci varujú: Na trhu hrozí nedostatok fliaš

Sklenené fľaše

Ak bol nejaký obal s pivom spojený dlhé roky, tak to bolo sklo. Práve sklenené fľaše považuje väčšina konzumentov za ideálnu formu obalu pre zlatistý mok. Aj preto u nás väčšina pivovarov plní pivo do skla. Z Nemecka však prichádzajú správy, ktoré môžu naznačovať problémy s týmto typom obalu.

Každý obal s problémami

Ak neberieme do úvahy sudy, pivo sa u nás predáva v troch typoch obalov. Najväčšie zastúpenie má sklo, na druhom mieste sú plechovky a tretie miesto patrí plastu. Každý z nich pritom v posledných mesiacoch zažíva problémy.

Zavedenie zálohovacích poplatkov pre plastové fľaše spôsobilo, že mnoho malých aj veľkých pivovarov odskočilo od tejto formy plnenia piva. Aj preto dnes pivo v plaste kúpite len veľmi ťažko.

Populárnym sa stalo plnenie piva do plechoviek. Táto forma obalu je skladná a oproti sklu či platu je výhodou aj to, že na pivo nepôsobí svetlo, ktoré je nepriateľom zlatistého moku. Aj tejto formy sa však týka zavedenie zálohovacích poplatkov. Navyše, už vlani sme upozornili na to, že ceny tohto obalu výrazne narástli.

O skle sa toho v posledných mesiacoch veľa nepísalo. Netýkalo sa ho totiž zavedenie zálohovacích poplatkov a na rozdiel od plechoviek, sa mu vyhli problémy s rastom cien základných surovín potrebných pre výrobu tohto obalu.

 Enormné zdražovanie

Vlna zdražovania sa však dotýka už aj tohto obalu. Nemeckí pivovarníci hovoria o alarmujúcej situácii. „Tí, ktorí nemajú dlhodobé zmluvy, musia v súčasnosti zaplatiť za nové sklenené fľaše o 80 percent viac ako pred rokom. Niektorým pivovarom čoskoro hrozí, že môžu byť bez fliaš,“ uviedol pre Bild Holger Eichele, generálny riaditeľ Nemeckého zväzu pivovarov.

Dôvodom je pritom kombinácia viacerých faktorov. Sklári hovoria o tom, že im v dôsledku rastu cien energií stúpli náklady o 500 percent. Navyše, nemecký sektor trápi nedostatok vodičov nákladných automobilov.

Problematickým môžu byť hlavne letné mesiace. A dotknú sa hlavne malých a stredných pivovarov, keďže veľkí hráči majú uzavreté dlhodobé zmluvy a v situácii sa vedia lepšie orientovať tým, že majú lepšie vyjednávacie podmienky.

Výhodu majú tie pivovary, ktoré využívajú systém zálohovania. V slovenských podmienkach však v drvivej väčšine pivovary využívajú jednorázové sklenené fľaše. Je isté, že aj oni riešia, resp. budú riešiť zvyšujúce sa náklady.

Prečítajte si aj

Plechovka, plast či sklo? Pivovary stoja pred voľbou ako ďalej

Snímka od Thanh SeriousUnsplash.