Nemeckí pivovarníci sa búria: Tomuto šialenstvu treba zabrániť

Nemeckí pivovarníci - prepravka

Nemeckí pivovarníci sa búria. Nepáči sa im nový návrh z dielne Európskej únie, ktorý má upravovať pravidlá pre zálohové systémy. Poukazujú na to, že ak nové nariadenia príjmu, budú musieť  „vyhodiť“ miliardy sklenených fľašiek.

Zmeny na ceste

O nespokojnosti nemeckých pivovarníkov informoval nemecký denník Bild. Koreňom problémov sú zmeny, ktoré navrhuje únia. Pivovarníci ich na jednej strane vítajú, na strane druhej poukazujú na to, že v Nemecku je systém dlhé roky zavedený a nepotrebuje nezmyslene inovovať.

Nový návrh počíta s tým, že by každá fľaša mala mať vyrazené sériové číslo a vyrazené logo. Cieľom nových opatrení je vytvoriť identifikačné prvky tak, aby bol celý systém viac kontrolovaný a pivovary boli nútene viac sledovať ako sa im obaly vracajú.

Nemeckým pivovarníkom sa návrhy nepáčia. „Ak sa plány EÚ stanú skutočnosťou, budeme musieť všetky vratné fľaše roztaviť. Tomuto šialenstvu treba zabrániť,“ uviedol šéf Nemeckého zväzu pivovarov Holger Eichele.

Likvidácia prepraviek?

Eichele poukazuje na to, že v Nemecku majú zavedený systém a netreba na ňom nič meniť. Pridávajú sa aj kritické hlasy obchodníkov. „Plány sú ekologickým a ekonomickým šialenstvom,“ konštatuje Dirk Reinsberg, výkonný riaditeľ Spolkového zväzu nemeckých veľkoobchodníkov s nápojmi.

Reinsber upozorňuje aj na to, že zmeny by sa týkali aj prepraviek. „Plán EÚ požaduje, aby prepravný obal výrobku nebol o viac ako 40 percent väčší ako samotný výrobok. V prípade piva by to znamenalo, že klasickú nemeckú prepravku na pivo čaká zánik, bude skartovaná a zničená,“ naznačoval  Reinsberg.

Nemeckí pivovarníci tak do Bruselu posielajú list so svojimi výhradami. Majú už podporu aj zo strany niektorých nemeckých politikov. Ich cieľom je presadiť, aby mohli existovať aj výnimky, pre krajiny ktoré majú zálohový systém zavedený a je dobre uplatňovaný.

Prečítajte si aj

Na začiatku bol žart, potom Brusel a na konci vlastné pivo

Snímka od Manfred Richter z Pixabay