Nezvyčajný Porter z Belgicka (Zwet.be)

3 Fonteinen, Zwet.be, Porter, belgické pivo

Dnes ochutnáme pivo z belgického pivovaru 3 Fonteinen. Jeho história siaha až do roku 1887 keď sa kaviareň neďaleko Bruselu špecializovala na pivá štýlu gueuze. Ide o pivo, ktoré vzniká miešaním z 2/3 nového lambicu a 1/3 starého lambicu. Druhá fermentácia prebieha následne vo fľaši.  Svojej tradícii je pivovar verný až doteraz aj napriek tomu, že zažil ťažké chvíle. Napríklad v roku 2009 chybou termostatu explodovalo 3 000 fliaš lambicu. Následne bol pivovar štyri roky zatvorený. Dnes je v prevádzke a z jeho produkcie ochutnáme kúsok s názvom Zwet.be. Má ísť o Porter, ktorý bol druhýkrát fermentovaný kvasnicami Brettanomyces. Inak povedané, tento Porter vyrástol na divokých kvasniciach.

Názov piva: Zwet.be

Pivovar: Brouwerij 3 Fonteinen

Druh piva: Porter

Krajina: Belgicko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 7,0 %

Zloženie: Voda, obilné slady, chmeľ, kvasnice.

Cena: Za tretinkovú fľašu sme zaplatili 2,5 eura.

Farba: Čierna, neprehľadná.

Pena: Vysoká, hutná, smotanová. Dlho si držala tvar a len pomaly padala.

Vôňa: Kombinácia karamelu, kolového nápoja, sušených sliviek, sladkého drievka i prezretých višní.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo plné. Ponúka kombináciu pripálenej hrianky, karamelu, mandarínok, sušených sliviek, kolového nápoja, klinčekov i kyslastých tónov. Koncovka je horkastá len jemne.

7.5/10

Zhrnutie

Fajn kúsok. Nezvyčajný, hutný a netuctový. Divoké kvasenie ťahá tento kúsok do iných rozmerov. V tele nájdete kombináciu sladkastých, ovocných i jemne kyslastých tónov. Piteľnosť je troška ťažšia, pivo je to však nadpriemerné. Za nás je to 7,5 bodu. Stojí za to ochutnať.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.7/10 (5 hodnotenie)