Nilio: Nezvyčajný koncept, ktorý (zdá sa) evidentne funguje

Nilio - Liptovsky Mikulas

Ako uspieť na pivovarníckom trhu? Možností je veľa. Základnou premisou by malo byť to, že daný pivovar sa odlíši od svojej konkurencie. Pivovar Nilio z Liptovského Mikuláša tieto atribúty spĺňa. Ide o prvý pivovar na Slovensku, ktorý sa rozhodol zameriavať na produkciu nealkoholického piva.  A musíme povedať, že sa nám tento nápad páči. Aj preto sme sa rozhodli urobiť recenziu ich domáceho podniku.

Prekvapivý koncept

Recenzia to bude iná, keďže domovským podnikom pivovaru Nilio je kaviareň s názvom Arch Caffe. Tú nájdete na ulici Družstevná. Ide o špecifickú lokalitu, keďže išlo o priemyselnú štvrť s množstvom firemných areálov v okolí.

Aj sme sa čudovali, ako tu môže podnik fungovať. Tých par desiatok minút, ktoré sme v Arch Caffe strávili, nás však presvedčilo. Do podniku vchádzame okolo 11-tej hodiny. Už prvý pohľad hovorí o tom, že ide o typickú kaviareň. Je moderne („hipstersky“) zariadená, na svoje si prídu aj návštevníci s malými ratolesťami, keďže je tu pre nich vytvorená aj osobitná miestnosť.

Nilio

Že ide o koncept, ktorý funguje, dokazuje obsadenosť podniku. Napriek nezvyčajnému času (je streda, koniec septembra), v podniku je obsadených viacero stolov a počas našej návštevy prichádza hneď niekoľko návštevníkov, aby si zakúpilo zákusky.

Sadáme si za stôl a študujeme ponuku.  Na výčape je jedno nealkoholické a jedno alkoholické pivo. Ponuku nealkoholického piva dopĺňa ďalšia štvorica fľaškových pív.

Našou prvou voľbou je pivo Great Warrior. Ide o nealkoholické pivo navarená v štýle Pale Ale. Kúsok mal svetlo-žltú farbu, keď bol ozdobený jemnou penou so smotanovou konzistenciou. Vôňa bola výrazne citrusová, dominovalo mango, pomelo aj ananás či grep.

Sladový základ bol nevýrazný, rezkosť ideálna. V chuti ste mohli rozoznať mango, pomelo, ananás či grep. Horkosť bola výrazná, doznievanie horkasto-korenisté. Jemne bolo cítiť kvasnice. Za nás to bola sedmička. Body šli dole za horkosť, tá bola na povestnej hrane a uberalo to na piteľnosti.

Prišlo aj na alko

Z ponuky fľaškových pív sme ochutnali kúsok s názvom White Knight. Ide o výsledok spolupráce, keď sa v jednom kúsku spojilo nealkoholické pivo a hroznový mušt z vinárstva Matyšák.

Pivo malo svetlo-žltú farbu, keď bolo jemne kalné a zdobila ho šľahačkovitá, rýchlo padajúca pena. Vo vôni ste hrozno naozaj jemne zachytili. Sladový základ bol stredne výrazný, rezkosť bola ideálna. V chuti ste mohli zachytiť náznaky hrozna, grepu aj pomarančov. Aj v tomto prípade bola horkosť výrazná, v tomto prípade však bola držaná na uzde. Doznievanie bolo sladkasto-korenisté.

Pivo bolo pekne vyskladané, iskrivé a dobre piteľné. Za nás spokojnosť a osmička ako finálna zámka. Možno tu sme mali našu recenziu ukončiť a spokojní odchádzať domov. No nestalo sa tak…

Nedalo nám to a vyskúšali sme aj alkoholickú verziu tamojšieho piva. Na výčape bolo pivo s názvom Caribic IPA. Ide o kúsok, ktorý je podľa pivovaru navarený v štýle American India Pale Ale.

Pivo malo zlatistú farbu, bolo kalné. Pena mala šľahačkovitú konzistenciu. Vo vôni ste mohli zachytiť pomaranč, grep, marakuju či pomelo. Sladový základ bol nevýrazný, rezkosť ideálna. V chuti sme našli kombináciu, grepu, pomarančov, marakuje ale aj kvasiniek a náznakov varenej zeleniny.

Horkosť bola stredne výrazná, doznievanie horkasté s náznakmi kvasníc. Toto pivo sme nedopili a nedali sme mu ani výslednú známku.

Zhodnotenie

Škoda toho alkoholického piva. To nám pokazilo výsledný dojem. V Mikuláši evidentne vedia, čo robia. Koncept kaviarne s vlastným nealkoholickým pivom dáva zmysel. To dokazovala aj početná návštevnosť počas našej prítomnosti. Zmysel projektu môžeme oceniť aj z pohľadu pivovaru, ktorý chce zásobovať nielen okolie komína.

Ochutnané nealkoholické pivo nám chutilo. Trocha náš však mrzelo, že na výčape bol len jeden druh nealkoholického piva. Ale nejde o piváreň, ale o kaviareň.

A oplatí sa podnik navštíviť, keď idete okolo? To je ťažká otázka. Najmä, keď ju chceme tlmočiť fanúšikom piva. Arch Caffe je v prvom rade kaviarňou. S (asi) dobrými zákuskami, vyhľadávanou kávou a príjemným prostredím. Nealkoholické pivo je len akýsi doplnok. Ak cielite po týchto atribútoch, určite sem zájdite, sklamaní odchádzať nebudete.

A čo pivári? Tu je odpoveď o čosi zložitejšia. Veľa dôvodov na návštevu z pivného hľadiska nevidíme. Iba ak by ste dostali chuť na nealko pivo a chceli si ho dať v príjemnom prostredí kaviarne…

3.5

Zhrnutie

 

Plusy

  • Široký výber nealkoholického piva (aj keď len vo fľaškách.
  • Obsluha bola milá a kompetentná.

Mínusy

  • Aj keď ide o sídlo pivovaru, ide v prvom rade o kaviareň.
Sending
Hodnotenie čitateľov
3.33 (3 hodnotení)