Rande s krčmou: „Pražský“ Golem v Košiciach

Pri putovaní po východe Slovenska sme koncom minulého roka zavítali aj do Košíc. Samozrejme, nenechali sme si ujsť návštevu tamojšie pivovaru Golem. Ten na slovenskej pivnej mape svieti už nejaký ten rok. Aby sme boli presní, tento rok oslávi 13 narodeniny. Aj preto sa už zaraďuje medzi kultové podniky.

Golem 4

Pokiaľ sa ocitnete v Košiciach prvýkrát a hľadáte tento pivovar, môžete to mať o čosi ťažšie. Podnik  je síce v centre mesta, ale musíte trafiť na vedľajšie Dominikánske námestie. Návod je pritom jednoduchý. Ak prichádzate smerom od košického Auparku, držte sa vľavo, až kým neprejdete Alžbetin dóm. Asi dvesto metrov za ním je cez Obchodný dom Vítezov dvor urobený podchod, ktorým sa dostanete na Dominikánske námestie. Tam pivovar nájdete veľmi ľahko.

Golem 3

Pivovar sme navštívili v čase obeda. To sa podpísalo aj na obsadenosti, v podniku bolo do 20 ľudí. Hneď prvý dojem bol príjemný. Po vstupe váš pohľad padne na Golema. Záhadného tvora, ktorý sa viaže na Prahu. Práve tej sa chce podnik čo najviac podobať. A v celku mu to aj vychádza. Najmä časť, ktorá je po vstupe vľavo pripomína pražské pivárne. Stoly sú tu zoradené vedľa seba. Časť na pravej strane je ladená do mierne honosnejšieho štýlu. Nájdete tu historicky sa tváriaci sa nábytok. Tu sme skončili aj my.

Golem 6

Podnik sme navštívili medzi sviatkami. A tak bola voľba pri výbere piva jasná. Skúsili sme vianočný špeciál s názvom Maharal. Štrnásťstupňový polotmavý ležiak, na ktorého príprave sa okrem sládka pivovaru Golem podieľali aj dve košické „pivné legendy“ – Maroche Hajduk a Peter „Bobo“ Bognár. Pivo chutilo ako Vianoce. Nádherná vôňa aj chute. Pripomínalo náznaky punču. Výrazne sladové chute boli podporené tónmi po pomarančoch, klinčeku či škorici. Bol to zážitok.

Golem 5

V ponuke boli celkovo štyri pivá. Ochutnali sme aj 11-tku a tmavú 13-tku. Svetlý ležiak Golem 11 mal príjemnú citrusovú vôňu. Chuť bola vcelku vyvážená, trochu prekážal len dojazd. Bolo v ňom cítiť niečo netypické, čo rušilo celkový dojem. Napriek tejto výhrade bola piteľnosť dobrá, určite lepšia ako klasická ponuka v bežných krčmách. Tmavšiemu kúsku s názvom Golem 13 sme nemali čo vytknúť. Pivko, ktoré malo výrazné kávové tóny, zapasovalo. Či už vôňou, chuťou aj piteľnosťou.

Golem 2

Obsluha bola ochotná, na otázky o ponuke vedela odpovedať. Trochu dlhšie sme síce čakali na účet, ale bolo to v norme. Celkové dojmy boli príjemné. Kultový podnik určite stojí za návštevu.

Snímky: Okrem poslednej sú všetky zo stránky pivovaru.

4

Zhrnutie

Plusy
– Atmosféra. Podnik je zariadený vkusne a cítiť z neho „pražskosť“ a trocha aj ženskú ruku. Najmä v časti napravo.
– Obsluha. Bola milá a kompetentná. Na otázky o pive vedela odpovedať.
– Lokalita. Umiestniť pivovar v centre mesta sa nie vždy podarí. V tomto prípade je to veľké plus.

Mínusy
– Sociálne zariadenia pôsobili staršie. Boli síce čisté, ale zub času sa na nich podpísal.