Keď Nór varí pivo v Českom Prostějove (Tenzing Porter)

Axiom - Tenzing Porter

Pivovar Axiom Brewery nájdete v českom meste Prostějov. Napriek tomu, že u susedov majú stovky pivovarov, tento sa v ponuke vymyká. Čím? Osobou hlavného sládka. Pivné recepty má totiž pod palcom Nór Kjetil Jikiun. Ten kývol na spoluprácu s pivovarom a zobral pod seba výrobu. Kjetil je pritom v domácom Nórsku vnímaný ako pivná celebrita. Stál totiž pri boome remeselného pivovarníctva v severskej krajine.

Pôvodným povolaním pilot totiž založil pivovar Nøgne Ø. V roku 2015 z neho odišiel, aby založil ďalší, tentokrát na ostrove Kréta. Nesie meno Solo. Už nejaký ten piatok však jeho pivá poznajú aj československí pivári. Vďaka pivám z pivovaru Axiom. Dnes ochutnáme kúsok s názvom Tenzing Porter.

Názov piva: Tenzing Porter

Pivovar: Axiom Brewery

Druh piva: Porter

Krajina: Česká republika

Stupňovitosť: 17°

Obsah alkoholu: 7,0 %

Zloženie: Voda, jačmenné a pšeničné slady, chmeľ, kvasnice.

Cena: Za tretinkovú plechovku sme zaplatili 2,39 eura.

Farba: Čierna.

Pena: Stredne vysoká so smotanovou konzistenciou. Len pomaly padala.

Vôňa: Kombinácia tmavej čokolády, keksíkov, toastu, jemne kávy aj smotanovej jemnosti.

Chuť: Sladový základ je výrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia tmavej čokolády, kakaa, keksíkov, náznakov černíc, keď je všetko zjemnené smotanovou linkou. Horkosť je nevýrazná, doznievanie jemne hrejivé.

8/10

Zhrnutie

Výborný Porter. Hutný, iskrivý a v podstate ukážkový. Presne tak si predstavujeme Porter bez nejakých ochutení. K dokonalosti chýbajú už len detaily. Tento kúsok môžeme odporúčať. Aj na obsah alkoholu je to dobre prevedené pitie. Za nás silná osmička.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.5/10 (4 hodnotení)