Nový hit slovenských pivovarov? Nealkoholické pivo láme rekordy

Nealkoholické pivo

Aj keď čísla Štatistického úradu SR, ktoré poukázali na prepad spotreby piva nepotešili, najnovšie štatistiky vlievajú slovenským pivovarníkom trocha optimizmu. Čísla za výrobu za minulý rok totiž ukázali pozitívne trendy.

V znamení rastu

Produkcia piva za minulý rok stúpla. Vyplýva to zo štatistiky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Pivovary v krajine len tesne nedosiahli úroveň výroby predpandemického roku 2019. Produkcia nealkoholického piva pritom medziročne vzrástla až o takmer tri pätiny.

„Výroba alkoholického, nealkoholického piva a radlerov dosiahla 3,175 milióna hektolitrov. Produkcia alkoholického piva pritom stúpla na 2,449 milióna hektolitrov, čo znamená najúspešnejší rok od 2013, kedy dosiahla 2,87 mil. hektolitrov,“ konštatuje Vladimír Machalík, výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.

Ten dodáva, že sektor ťahala jedna s menších kategórií. „Najviac, až o tri pätiny, vzrástla výroba nealkoholického piva. Jediným segmentom, ktorý zaznamenal pokles bola produkcia radlerov. Tých vyrobili slovenské pivovary medziročne o sedem percent menej,“ naznačil.

Dominujú ležiaky

Produkcia alkoholického piva po náročnom pandemickom období stúpla medziročne o 1,4 percenta. V absolútnej dominancii u spotrebiteľov prevažovali spodne kvasené ležiaky, ktoré sú dlhodobo na Slovensku, ale i v Európe najobľúbenejším pivným štýlom.

Nealkoholické pivo zaznamenalo v roku 2022 výrazný nárast produkcie až o tri pätiny. Zo 76-tisíc hektolitrov v roku 2021 stúpla ich produkcia na 121-tisíc hektolitrov, čo je nárast o 59 percent. Slovensko si tak udržiava najvyššie priečky v rámci Európskej únie v obľube nealkoholického piva.

Produkcia radlerov zaznamenala v roku 2022 pokles o sedem percent zo 649-tisíchl na 605-tisíc hektolitrov Slovenskému trhu pritom už prakticky absolútne dominujú nealkoholické radlery, čo je v rámci EÚ ojedinelé. Radlery sú totiž na väčšine trhov únie predovšetkým alkoholické nápoje.

„Rok 2022 bol pre pivovary na Slovensku veľmi náročným rokom. Úvodné mesiace ešte doliehala pandémia, ku ktorej sa pridal konflikt na Ukrajine, obrovské nárasty cien surovín i energií. Následne začal významný rast inflácie, čo ovplyvnilo disponibilné príjmy spotrebiteľov,“ naznačil Vladimír Machalík. Podľa jeho slov aktuálne pôsobí na Slovensku pôsobí 101 pivovarov.

Prečítajte si aj

Negatívny rekord. Slováci vypili najmenej piva v histórii

Snímka: SZVPS