Jarná edícia Salónu piva je za nami a my znova raz smútime a pýtame sa, či nemôžeme mať akcie tohto typu aj každý mesiac. Potvrdilo sa, že milovníkov remeselného piva je stále viac a viac a aj keď máme čoraz viac možností koštovať alternatívne pivné štýly aj v puboch, udalosť akou je Salón piva si nechceme nechať újsť. Návštevnosť trhala rekordy, keď sa nás tam tlačilo cez 9 000 🙂
Hlavne na základe toho, čo mu najviac chutilo na Salóne piva, sa rozhodol Peťo Holčík, sládok pivovaru Hellstork, spraviť ochutnávku piva s názvom: To najlepšie zo Slovenska. Tejto ochutnávky som sa zúčastnil a keďže výber sa v podstate zhodoval s mojími favoritmi, rozhodol som sa spraviť report. Článkov o dobrom slovenskom pive treba predsa čo najviac.
Očami Petra
Celou ochutnávkou nás viedol práve Peťo. Ten má dar reči a dokázal rozprávať zaujímavo aj niekoľko hodín. Vždy sa vyjadril k pivovaru a k prezentovanému pivu, túto ochutnávku by si vychutnal aj niekto, kto sa s remeselným pivom ani nestretol (ale viem si predstaviť, ako by mu vyskakovali pri niektorých kúskoch oči z jamiek).
Prvou vzorkou bola APA od pivovaru Berhet s názvom Apache. Toto pivo si už obhájilo svoje miesto na trhu, nejde o novinku, no ako úvod je výborné. Keď niekto ešte nikdy nemal vrchne kvasené pivo, toto by mohlo byť pokojne prvé, je totiž čisté, dobré nachmelené, s primeraným telom.
Jedným z prekvapení salónu bol pivovar Baťak. Na salóne som ochutnal ich Red Ale, ktorý bol dobre horký, až tak „britsky“ suchý. Takisto som mal ich ležiak s chmeľom Nelson Sauvin, ktorý pre mňa posunul pivovar Baťak práve medzi príjemné prekvapenia. A presne toto pivo Peťo plánoval prezentovať. No ostalo pri plánoch, chlapci z pivovaru totižto poslali nesprávne pivo. To sa bohužiaľ zaradilo na chvost ochutnávky, hneď pri ovoňaní ste mohli cítiť diacetyl (maslové tóny) a celkovo pivo nezapôsobilo. Aj tak palec hore do Partizánskeho!
Potom prišlo na novinku, ktorú prišiel odprezentovať priamo sládok z nového pivovaru Wirtzovar, Matthew Wirtz. Toho môžete poznať hlavne z už neexistujúceho pivovaru DUB, alebo z Karpátu (jeho True American séria). Matt si ide svoju „americkú cestu“, keď jeho prvým pivom bol klasický Pale Ale, a jeho novinkou je v Amerike veľmi obľúbený Brown Ale. Pivo bolo v ten deň stáčané do kegov, takže nebolo ešte vyčistené, no chuť sa trafila, bolo pekne jemne cítiť pražený slad a pri nižšom nasýtení je tento kúsok nebezpečne piteľný. Škoda, že na Slovensku si tento štýl hľadá len ťažko svojich fanúšikov.
Mohli by toto pivo, respektíve pivovar Unorthodox Brewing, chýbať na ochutnávke? Ja hovorím jednoznačne nie. Unorthodox dokazuje, že experimenty sa vedia vyplácať, minulý rok nás ohúril jeho Gose s malinami a limetkou (Bittersweet Lament), tento rok si pripravil novinku, Margarita Gose (El Mariachi). Oproti Lamentu je toto Gose slanšie – čo znamená, že sa dostávame do slanosti typickej pre tento štýl. Ako keby nás minuloročným Lamentom len pripravil na to, čo nás čaká. Vôňa lepšia byť nemohla, ako keby ste naozaj privoňali k Margarite. V chuti dominuje soľ, a potom hlavne citróny. Veľa citrónov. A soľ. Osviežujúca bomba. Nech je Boh šetrný k naším obličkám.
Najväčšie prekvapenie
Poďme na pre mnohých najväčšie prekvapenie salónu. Hop Grup Nitra. Neuveriteľný pokrok spravili. Na salóne som mal možnosť ochutnať každé jedno pivo v ich ponuke (koľko ich bolo, 8?). Nielenže tam nebolo slabé pivo, väčšina bola nadpriemerná. Dve najväčšie pecky boli Coco Mango Jambo, ktoré ste si mohli vychutnať buď samostatne, alebo so zmrzlinou (myslel som si, že som v nebi), a Frutti Di Čoko, ku ktorému vám naservírovali čokoládu z Lyri, ktorá bola použitá priamo v pive (teraz som bol v nebi).
Trochu som odbočil, na ochutnávke sme mohli okoštovať Coco Mango Jambo.
Budem citovať z recenzie, lebo sám by som to lepšie nenapísal: „Toto je pivo svetovej úrovne. S nápadom, pekne vyskladané, prekvapivé a bez akejkoľvek chybičky. Najsilnejšie je telo piva, ktoré ponúka citrusovo-kokosové predstavenie, ktoré prechádza k výrazne horkastému záveru. Trafiť správnu kombináciu je ťažké, v tomto prípade to sadlo ako „riť na šerbeľ“.“
Ako ste si asi všimli, z klasických štýlov (APA, Brown Ale) sme prešli na experimentálnejšie kúsky (Gose, IPA s čajom, mangom a kokosom). Ďalšie pivo patrí rozhodne medzi experimentálne. Ide o White Stout, tentokrát od pivovaru Žiwell. Čo je to White Stout? Svetlé pivo, ktoré chutí, ako čierne. Vonia po čokoláde, orieškoch, vanilke, rovnaké tóny by ste mali cítiť aj v chuti. V tomto White Stoute tomu tak aj bolo, vydarený kúsok, aj keď zazneli aj reakcie typu, že je to zbytočný štýl a jednoducho je celý urobený nasilu.
Počuli ste o pivovaroch Rhombus Craft Brewery a Wardrobe Beer Manufactory? Prvý menovaný je z Bulharska, druhý je slovenský kočovný pivovar. No jeho pivo ste pravdepodobne nemali ani čapované, ani vo fľaškách. Pritom stojí za ním človek veľmi dôležitý pre slovenské pivo, ako nám aj Peťo vysvetľoval. Jeho meno je Peter „Bobo“ Bognár, domovarič, degustátor, a spoluorganizátor domovaričských súťaži.
Na ochutnávke sme mali možnosť ochutnať Imperial Stout s názvom Dirty. No na tomto pive nič „dirty“ nebolo. Úplne čisté, chutné, jemné no plné telo, všade samá čokoláda a jemnosť, praženého sladu akurát, alkohol potmehútsky skrytý. Veľmi dobre spomínam na toto pivo. Chcem, aby bolo v každej pivotéke na Slovensku. Úprimne som netušil, že toto pivo bolo čapované na Salóne piva (škoda). Ale som veru rád, že bolo súčasťou ochutnávky.
Vymrazované pivo
Končí sa vo veľkom štýle, no nie? Vymrazované pivá majú svojich alkoholikov fanúšikov. Uvarí sa pivo, potom sa zamrazí, odstráníte vodu a ostane vám to silné gro piva (preto sú aj také drahé – kvôli strate objemu). Čakal som vychvaľovanú Double IPA od Ravenu, no potom som si uvedomil, že koštujeme slovenské pivá. Možno už tušíte, išlo o pivovar Lanius a ich vymrazovaný špeciál Eis Eis Baby. 36 stupňov, 17% alkoholu.
No pri tomto je ešte jedna zaujímejšia vec, ako fakt, že pivo je vymrazované. V pive sú hrozienka, figy, med, citrusová kôra… a vianočky! Hovorili sme o stratach v objeme, na 1l vymrazovaného Eis Eis Baby (17% alkoholu) bolo spotrebovaných 6l ich piva Sweet Baby Jesus (10,1% alkoholu). Stratíte teda viac ako 80 percent pôvodného piva! Poďme k vôni a chuti. Ako keby som voňal brandy alebo koňak. Alkohol je všade. V chuti jednoznačná sladkosť, ako keby ste naozaj pili tvrdý alkohol. Chuť je ale výborná a môžete cítiť hlavne hrozienka v alkohole, figy v alkohole, med a citrusy s alkoholom a vianočku v alkohole. Optimálne pitie na slnečný deň 🙂
Na to, ako je remeselné pivo u nás len v plienkach, máme naozaj na výber čoraz viac kvalitného piva. A je perfektné, že sa u nás konajú podobné ochutnávky. Keby sa ma spýtate, či mi tam niečo chýbalo, povedal by som Hellstork. Mali ste ich Imperial Plum Sour na Salóne piva?
***********************************
Elchapak
Pracujem s pivom dennodenne, vo voľnom čase ho ani nechcem vidieť, no zvyknem sa obetovať. Europivo je môj nepriateľ, inak vypijem všetko a rád (s ležiakmi a pšeničnými bojujem, ale dobré treba vedieť oceniť). Milujem experimenty a imperialy všetkých druhov, najmä stouty. V mojej rubrike sa dozviete všetko, čo ma zaujme. Občas urobím článok z mojich pivných ciest.