Pivné porno? Napríklad toto pivo (Coco Mango Jambo)

Coco Mango Jumbo, Hop Grup, IPA

S pivom z nitrianskeho pivovaru Hop Grup sme sa stretli prvýkrát asi pred dvoma–tromi rokmi. Nejako nás neoslnilo. Išlo asi o štýl EPA alebo Bitter. Bola to tuctová produkcia, ktorá bola ľahko zabudnuteľná. Na ich pivo sme potom dlho nenatrafili. Jednak nemajú vlastný podnik a nájsť ich pivo na výčape bol celkom problém. Koncom minulého roka nás však pivovar oslovil s tým, aby sme otestovali ich Imperial Chocolate. Padla nám sánka, bravúrne pivo. Tak sme si povedali, OK, podarilo sa. Aj preto sme boli zvedaví, čo ponúknu na Salóne.

A nesklamali. Naopak, presvedčili nás, že sa pivovar dostal do slovenskej pivnej extraligy. Je len škoda, že je o tomto pivovare málo počuť. Fľaše sa ťažšie zháňajú a podniky (aj tie v Bratislave) ich ponúkajú len veľmi zriedka. Ale k veci. Dnes si otestujeme pivo, ktoré nás zaujalo na Salóne. Nesie názov Coco Mango Jambo. A ide o štýl India Pale Ale. Pri jeho produkcii pivovar využil aj mango, kokos či čaj Sencha.

Názov piva: Coco Mango Jambo

Pivovar: Hop Grup Pivovar Nitra

Druh piva: IPA

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 16°

Obsah alkoholu: 6,8 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, mangové pyré, zelený čaj Sencha, sušený kokos, kvasinky.

Cena: Pivo nám na otestovanie poskytol samotný pivovar.

Farba: Oranžovo-kalné. Pivo je mútne.

Pena: Šľahačková, vysoká. Padala a krúžkovala pohár.

Vôňa: Výrazne citrusová. Kombinácia manga, limetky, pomarančov, kokosu, náznakov cukríkovosti i karamelu.

Chuť: Sladový základ je stredne výrazný, telo je plné a ponúka kombináciu limetky, pomarančov, manga, karamelu, marshmallow, výrazného kokosu i náznakov zeleného čaju. Všetko je to zaobalené to smotanovej linky. Sladko-citrusová linka prechádza aj cez horkastú koncovku a pekne doznieva niekoľko sekúnd po dopití.

8.5/10

Zhrnutie

Toto je pivo svetovej úrovne. S nápadom, pekne vyskladané, prekvapivé a bez akejkoľvek chybičky. Najsilnejšie je telo piva, ktoré ponúka citrusovo-kokosové predstavenie, ktoré prechádza k výrazne horkastému záveru. Trafiť správnu kombináciu je ťažké, v tomto prípade to sadlo ako „riť na šerbeľ“. Alkohol je v tomto kúsku nebezpečne schovaný a ohlási sa až po niekoľkých dúškoch. Pri hodnotení sme sa zhodli, že je to prvotriedne pivo, ktoré sa vymyká slovenskému priemeru. Čím? Prekvapivou kombináciou, čistými tónmi a celkovým vyznením. Aj preto dostáva 8,5 bodu. Palec hore do Nitry.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8.45/10 (21 hodnotenie)