Padre Craft Brews: Výzva? V kútiku duše je to vlastný pivovar

Ťažký, prelomový, ale aj pozitívny. Rok 2014 priniesol pre pivovarníkov mnoho momentov. V koncoročnej a novoročnej ankete sa pozeráme na najdôležitejšie okamihy tohto roka. Dnes odpovedá Maroche Hajduk z kočovného pivovaru Padre Craft Brews.

Padre

Ako hodnotíte rok 2014 z pohľadu pivovarníka?

Vzhľadom na náš úspešný vstup na slovenskú pivnú scénu bol tento rok veľmi vydarený. Rovnako rozširovanie pivného sortimentu, dostupnosť pív, vznik nových pivovarov a tým sa dostávam k druhej otázke.

Čo bolo pre vás pivovarníckou udalosťou roka?

Nechcem globalizovať, keďže globalizácia pivu nesvedčí. Udalostí bolo teda viac, jednoznačne sú to pivné festivaly, salóny, výstavy kde sa mohli prezentovať slovenské remeselné pivovary, ďalej vznik nových pivovarov. Pokračovanie tradičných domovaričských súťaží s novými tvárami. Rozširovanie sortimentu online shopov pre domovaričov. Nové pivá na trhu. Mám pocit, že to hýbanie sa, viditelňejśia prezentácia pivnej scény  je pivovarníckou udalosťou roka.

Aké problémy najviac trápia sektor ?

Legislatívne podmienky (tzv. polená pod nohy, úradnícka mašinéria…)  pre vznik a rozvoj nových pivovarov, legislatívne vákuum pre domovaričov. To je však otrepaná pesnička.

Čo vám urobilo za rok 2014 urobilo najväčšiu radosť?

Že veľké nadnárodné pivovary objavili malé pivovary, ktoré im občas vytrú zrak so svojim pivom. Ináč by na trh neprinášali špeciály. Aj keď ich je málo. Veľkú radosť mám so stretnutí s pivovarníkmi, so sládkami, s fanúšikmi. So spoločných projektov, či už realizovaných, alebo v štádiu príprav.

Aký bude podľa vás rok 2015? Čo bude pre vás najväčšou výzvou?

Najväčšou výzvou bude udržanie sa na trhu, rozšírenie nášho sortimentu, export nášho piva, v kútiku duše otvorenie vlastného pivovaru. Samozrejmosťou sú prekvapenia.