Päť článkov o pive, ktoré nás v 17. týždni zaujali

Noviny

Aj keď by sme chceli, nedokážeme pokrývať celé pivné dianie na Slovensku a v Čechách. Aj preto pre vás budeme viac-menej pravidelne prinášať výber piatich článkov, ktoré nás počas uplynulého týždňa zaujali.

Česi našli hit. Pivo v plaste
Pivné štatistiky v susednom Česku ukázali jednu zaujímavosť.  Tamojší spotrebitelia preferujú čoraz viac pivo v plastovom obale. Dôvody sú zrejme – ľahšia manipulácia a nerozbitnosť. Aj to sa podpísalo pod to, že PET fľaše prebiehajú aj plechovky. O tomto fenoméne sa dočítate na stránkach Lidoviek.

Praha nepovolila pivný festival
To, že Česko by pokojne mohlo ašpirovať na hlavný štát piva všetci vieme. Aj u susedov sa však môžu udiať nepochopiteľné rozhodnutia. Jedno sa odohralo tento týždeň, keď Praha nepovolila pivný festival. O dôvodoch tohto kroku sa môžete dočítať na stránkach Metro.cz.

Gambrinus si pripomenul smutné výročie
Niektoré výročia si pripomíname radi, iné menej. Smutne spomínali na rok 1945 v Plzni. Práve pred 70 rokmi totiž spojenci zbombardovali pivovar. Ten dnes všetci poznajú pod menom Gambrinus. Paradoxne, Prazdroj prežil bez väčších škôd. O tomto výročí čítajte na Lidovkách.

Belgičania varia pivo z chleba
Belgičania sa môžu chváliť bohatou pivnou tradíciou. Nie je sa čomu diviť, že práve v tejto krajine vznikol netradičný nápad. Francúz Sébastien Morvan tam začal variť pivo zo starého chleba. Na 4000 litrov piva potrebuje 500 kilogramov starého chleba. Viac o tomto nápade čítajte na stránkach Novinky.cz.

Koľko kalórií ma pivo?
Pijete pivo a pozeráte aj na svoju váhu? Potom vás určite zaujme článok, ktorý polemizuje nad označovaním kalórií v pive. Jeho autor porovnáva kalórie, ktoré obsahuje pivo, ale aj cola či pomarančový džús. Zaujímavý blog nájdete na stránke Pivni.info.