Vynálezca československého nealkoholického piva zomrel

Vo veku 74 rokov sme sa minulý týždeň rozlúčili s Vladimírom Černohorským. Aj keď vám meno tohto Čecha nemusí na prvý pohľad nič hovoriť, v regionálnom pivovarníctve za sebou zanechal nezmazateľnú stopu. Za všetky inovácie treba spomenúť najmä vynález pita, teda nealkoholického piva. Vďaka nemu začali tunajšie pivovary variť pivo bez alkoholu.

Vladimir Cernohroský 2

Sám Černohorský spomínal na tento vynález len prednedávnom pre Lidové noviny. Aj keď tento zlepšovák nevymysleli vo vtedajšom Československu ako prví na svete, nealkoholické pivo bolo prelomové. Za všetkým stála snaha zabrániť tomu, aby pribúdal počet opitých vodičov za volantom. Aj preto BESIP (organizácia pre bezpečnosť cestnej dopravy) požiadala výskumníkov, aby vymysleli pivo s nízkym obsahom alkoholu. „Od Besip sme za to dostali druhú cenu, medailu mám ešte niekde schovanú. Prví boli učitelia z dopravných ihrísk, tretí skončili ľudia, ktorí vymysleli odrazové sklíčka tuzemskej výroby,“ spomínal pre denník Černohorský.

Od roku 1975 sa tak v Československu začalo variť nealkoholické pivo. Černohorský však nevymyslel len tento produkt. Jeho rukopis môžeme čítať aj pod pivom pre diabetikov. Zomrel vo veku 74 rokov 8. augusta. Pivu sa venoval až do konca, keď bol sládkom v Únětickom pivovare a rakúskom podniku Schlossbrauerei Weinberg.

Snímky: Únětický pivovar