Petrov pivný týždeň: Večer, keď Bratislavu „okupoval“ Kazo

Každý piatok môžete na našich stránkach nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne vo štvrtok putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Verte, servítku si pred ústa neberie.

Petrov pivný III

Stupavar beer pub

Unorthodox Brewing Hoppy Valentine
Dnešný večer je prakticky nemožné sa v BA vyhnúť Kazovmu pivu. Majú ho tušim všade. U Jakuba, v Šenku aj v Stupavare. A som za to vďačný, je to stávka na istotu. Hoppy Valentine síce nie je najorigińlnejší názov, no pivo je výborné. Gaštanovo do červena, so zemitou a kvasničnou vôňou, ktorá po ohriatí pohára prechádza do ovocnej. Jemná, trváca pena. Ovocie je pochopitelne cítiť aj v chuti, keďže bolo varené s jablkovou a višňovou šťavou. Ovocná chuť je  na moment prelomená horkosťou, po chvíli sa však oba dojmy vyrovnajú. Pohár je prázdny priskoro. Je to príjemné pivo a snáď sa dočkáme aj letných verzií s inými ovociami.

Hellstork Sheila Saison
To je úplne iná polievka. Niečo medzi gloggom z ikea, šalátovým dresingom, zeleninovou polievkou a pivom. Kopa odvážnych korení ako petržlen, rozmarín, tymián a šalvia na ražnom základe. Musí byť úžasné na varenie. Či aj na pitie? Ja neviem, som zmätený. Síce nemá žiadnu technickú vadu, no ja som naň ešte nedozrel. Okolie si ho pochvaľuje.

Richtár Jakub

Richtar Jakub

Unorthodox Brewing Funky Nálada
Takže rýchly presun do Richtára Jakuba a na začiatok prekvapivo Unorthodox Brewing Funky Nálada. Pena, ktorá udrží dvojeurovku. Teda neskúšal som, ale udržala by. Medová farba, kalný vzhľad, ihličnato-grepová vôňa a skveĺa plná chuť. Ako vždy dosť horké. Trochu kvasničné a veľmi studené, treba si ho ohriať v rukách. Zdá sa mi horkejšie, no zároveň zrelšie, než januárová várka. Vyrovnané a krémové. A horké. Skvelé pivo. Pre zachovanie chuťových buniek a zdravého rozumu odporúčam nakladané baranie rohy, chilli alebo podobné pohladenia jazyka.

Clock Hector 10
Pre zmenu ležiak z jedného z aktuálne najlepších českých pivovarov. Trochu mi pripomína Břevnov. Má vysoké nasýtenie, plné telo, príjemnú horkosť a trochu diacetyl. Na desiatku dosť výživná, netipovali by ste, že to je také slabé pivo. Vynikajúce.

RJ Ale 13
Úžasná hustá pena. Už pol minúty pozerám a ani jediná bublinka sa ešte nepohla. Do peny som urobil ďobku a drží ako pribitá. Farbu má ako lesný med a vôňu trávovú, zemitú, obilnú. Aróma je veľmi intenzívna, prevládajú európske chmele, ktoré sú skvelo cítiť aj v chuti. Tá je ovocná a nakyslá. Mám rád lahodné, civilizované a vyrovnané pivá. Toto je bezchybné, hlavne keď sa trochu ohreje.

Na skúšanie ďalších nemám kapacitu, možno RJ stout by stál za to, ale už sa k nemu nedostanem. Tento ejl od RJ je tým pádom vzhľadom na svoju civilizovanosť dnešným víťazom.