Pivný experiment z Piešťan (White Night)

White Stout, Stout, White Night, ŽiWell

Vždy sa tešíme, keď slovenské pivovary experimentujú. Ak experiment vyjde (a neskončí ako pivovica), posúva to vpred nielen samotného producenta, ale aj celý sektor. Vzniká totiž konkurencia a pivovary sa snažia inšpirovať či predbiehať. Dnešný kúsok je do istej miery takýmto príkladom. Piešťanský pivovar ŽiWell totiž na trh uviedol pivo s názvom White Night. Ide o tzv. biely Stout. Pivo má síce inú farbu, malo by však ponúknuť taký chuťový profil ako jeho tmavý súrodenec.

Názov piva: White Night

Pivovar: Piešťansky pivovar ŽiWell

Druh piva: Sweet Stout

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 16°

Obsah alkoholu: 6,5 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, ovsený slad, chmeľ, kvasinky, kakaové bôby, vanilkové tobolky.

Cena: Pivo sme na otestovanie dostali od internetového obchodu Fľaškareň.sk.

Farba: Hnedo-červená. Pivo je číre.

Pena: Smotanová, hutná. Vystúpala vysoko a len pomaly padala.

Vôňa: Kombinácia čokolády, pripálenej hrianky, višní, orieškov a tmavého ovocia.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo je plné, ponúkajúce súboj mliečnej čokolády, pripálenej hrianky, ríbezlí, kakaa a tmavého ovocia. Koncovka je príjemne horkastá.

7.5/10

Zhrnutie

Zaujímavé pivo. Určite prekvapivé, provokujúce a netuctové. V tomto prípade ide o klamanie telom a trocha to mätie. Telo však ponúka predstavenie sladkastých a ovocných chutí. Tóny sú celkom zladené a prechádzajú plynulo. Za nás je to 7,5 bodu. Ďalší dôkaz toho, že sa v Piešťanoch vydali správnym smerom. Pivo ochutnajte už len preto, aby ste porovnali klasický a „obrátený“ Stout.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8.42/10 (19 hodnotenie)