Pivo, ktoré môže konkurovať len radlerom (Kozel Svieži)

Kozel Svežii

Prvý nástrel: Nestáva sa často aby s novinkou prichádzala na náš trh pivovarnícka dvojka. Pivovary Topvar túto sezónu predstavili pivo Velkopopovický Kozel Extra svieži. Áno, ide o český produkt. Vyrába sa však na Slovensku, konkrétne vo Veľkom Šariši. Pivo som už ochutnával, bolo iné. Je určené pre letný trh, keďže obsahuje len 3,5% alkoholu. Som zvedavý ako mi teraz zareže.

Názov piva: Velkopovický Kozel Extra Svieži

Pivovar: Pivovary Topvar, Veľký Šariš (varené v licencii –  to znamená, že vyrobené podľa receptu a dohľadu iného pivovaru)

Druh piva: Len pivo.

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 8,5°

Obsah alkoholu: 3,5%

Farba: Svetlo-žltá.

Vôňa: Jemný nádych citrusových plodov.

Pena: Štandard. Jemná, rýchlo padala.

Chuť: Zaujímavá. Podľa vône som očakával, že pôjde o sladučké pivo v štýle radlera. Sladová chuť je výrazná, prechádza do platonickej chmeľovej koncovky. Pivo sa pije ľahko. Horkosť v ňom nečakajte, skôr jemné citrusové tóny. Tie na konci doznievajú namiesto chmeľu. Pre niekoho katastrofa, pre iného zmena.

5/10

Zhrnutie

Zhrnutie: SAABMiller toto pivo uviedol na letný trh v tomto roku. Cieľ bol jasný. Konkurovať radlerom a iným ľahším pivám. Pivo je vodnatejšie, pije sa dobre. Navyše, aj zloženie je OK. Špeciálnu chuť docielili chmeľom Citra. Ak by sme to porovnávali s klasickými pivami, asi by tento kúsok vyšiel veľmi zle. Nevýrazný chmeľ, slabá nasýtenosť a celkovo málo výrazná chuť. Rozhodujem sa medzi štyri a päť. Dávam vyššiu znamku. Hodnotím to ako radler, bez cukru a sviežej chuti. Pri hodnotení som zavážil aj to, že ide o novinku a tie na slovenskom trhu chýbajú. Pokiaľ by som tento kúsok hodnotil ako klasické pivo, známka by bola výrazne nižšia (cez trojku by sa to nedostalo).