Pivo, ktoré Slováci prirovnajú k radleru (Zipfer Urtyp)

Zipfer-Urtyp

Prvý nástrel: Mierime do Rakúska. Na stole mám pivo Zipfer Urtyp. Jedná sa o silnejšie pivo, tak som zvedavý čo u susedov vymysleli. So Zipferom som mal totiž doteraz len dobré skúsenosti. Rakúsky známy ma navyše  presviedčal, že toto pivo je super, tak som veľmi zvedavý.

Názov piva: Zipfer Urtyp

Pivovar: Brauerei Zipf, Zipf

Druh piva: Urtyp

Krajina: Rakúsko

Stupňovitosť: neuvádza

Obsah alkoholu: 5,4%

Farba: Svetlo-žltá. Na to, že ide o vyššie stupňové pivo možno až veľmi.

Vôňa: Ovocno-sladová. Svieža.

Pena: Zapenilo riadne. Až tak jarovo. Krúžkovala len jemne.

Chuť: Úplne iná liga. Narážam na porovnávanie s česko-slovenskými pivami. Tento Zipfer má ovocný nádych. Pije sa pomerne ľahko, ale v koncovke cítiť alkohol. Celkom výrazne. Po chmeli ani vidu, ani slychu.

4/10

Súhrn

Zhrnutie: Ťažká voľba. Nechcem sa totiž pozerať na toto pivo optikou pivára, ktorý vyrástol na Plzni. Ak by to bolo takto, tak by to bolo veľmi malé číslo. Začnem pozitívami. Pije sa ľahko, má netypický ovocný nádych. To bude asi špecifickým chmeľom. Na strane druhej chmeľ v pive vôbec necítiť, ani náznakom. Klasický slovenský pivár by povedal, že ide o „nadupaný radler“. Pokiaľ máte v obľube Plzeň, tak po tomto pive ani nesiahajte. Ak však hľadáte iný rozmer a oceňujete ľahkosť, možno sa v tomto pive nájdete. Ja dávam štyri body. Pivo bez chmeľu pre mňa nie je pivo. Škoda.