Keď ste pred pár rokmi ochutnali pivo z pivovaru Trogár, nadšení ste veru neboli. Pivu ako keby chýbalo srdiečko a krívalo. V Nitre si však povedali, že za minulosťou urobia hrubú čiaru a skúsia to urobiť trocha inak. Modernejšie a pestrejšie. Presne tak, ako sa uberá pivné Slovensko. Pomôcť tomu má nový sládok pivovaru Andrej Kovár. Domovarič, ktorý si plní svoje sny.
Cesta Andreja do Nitry však bola o čosi zložitejšia. A ako to v podobných prípadoch býva, láska Andreja k pivu nebola na prvý pohľad. „Fú, tak k prvému kontaktu s pivom som prišiel na strednej škole, a nechutilo mi,“ smeje sa sládok pivovaru Trogár. Jedným dychom však dodáva, že postupne tieto nesympatie prekonal. „Na chuť som mu prišiel asi až v devätnástich. Začal som pivami zo supermarketu, od najlacnejšieho až k „plzničke“. A potom som objavil malé pivovary, ejly a už to išlo,“ rozpráva Andrej.
Netrvalo dlho a pivo začal variť aj sám. „Hlavný dôvod je asi ten, že mám rád veci, ktoré sú poctivé a rád ich robím sám. Netýka sa to len piva, ale práve pivo mi učarovalo,“ vysvetľuje. Podobne ako iní domovariči, aj on začínal varením piva z koncentrátov. Ako to dopadlo? Vraj dobre. „Tam sa dá len ťažko niečo pokaziť,“ hovorí s úsmevom. Ďalšie pokračovanie príbehu bolo viac-menej logické. „Ako veľa ľudí, aj mňa neskôr lákalo uvariť pivo zo surovín. Tak som začal hľadať na internete, nakúpil potrebné vybavenie a išiel do toho,“ spomína si Andrej.
Do Nitry ho priviedla náhoda. Majitelia pivovaru sa rozhodli, že zmenia celú koncepciu, na ktorej Trogár doteraz vyrástol. A k tomu patrila aj zmena na poste sládka. „Jedného dňa mi zavolal známy, majiteľ 1. Pivotéky Nitra, že pivovar Trogár rozširuje výrobu a hľadá sládka. Myslím si, že snom každého človeka je robiť to, čo ho baví a mne sa táto možnosť naskytla,“ prezrádza Andrej. Tak sa sťahoval z hlavného mesta do Nitry. Neplnil si len sny, bola to preňho aj výzva posunúť sa z domovariča do profesionálnej kategórie. Pivo ho jednoducho začalo živiť. Sládok vie, že v Nitre ho ešte čaká kopec roboty. „Chcel by som hlavne doladiť recept na ležiak a APU, keďže tieto pivá budú celoročne v ponuke,“ prezrádza a dodáva, že chýbať nebudú ani sezónne a sviatočné špeciály.
Doteraz sa pivo z Tragáru plnilo len do sudov, po novom majú pribudnúť aj fľaše. A nájdeme pivovar aj na podujatí ako Salón Piva? „Nič nemôžem povedať s určitosťou, no rozhodne by sme sa chceli zúčastniť aj pivných festivalov. Zatiaľ sa však len rozbiehame, dolaďujeme recepty a veľa bude závisieť aj od financií,“ naznačuje Andrej.
Toho teší, že na Slovensku stúpa počet pivovarov, ktoré ponúkajú remeselné pivo. „Som rád, že stále viac ľudí na Slovensku prichádza na chuť kvalitnému pivu,“ pochvaľuje si. Počet pivovarov pribúda. Aj samotná Nitra bude mať možno až trojicu producentov remeselného piva. Konkurencia však stúpa po celom Slovensku. „Myslím, že práve ľudia rozhodnú, kto sa na trhu udrží a kto nie. Keď nás porovnám napríklad s Českom alebo Poľskom, stále máme čo doháňať, či už počtom pivovarov alebo kvalitou,“ uzatvára rozprávanie Andrej Kovár.
Snímka: archív A.K.