Pivovar Buchvald: Spišské pivo z konca sveta

Buchvald c.3

 

Prichádzame v smere od Spišskej Novej Vsi, cez Rudňany na kopec, z ktorého je vidno ďaleko dopredu. Nádherný výhľad, pri ktorom máte pocit, že ďalej je už len koniec sveta. Vitajte v Poráčskej doline. Mieste známom rusínskou komunitou a po novom už aj Pivovarom Buchvald. Práve za nim sme sa vydali, aby sme zistili čím chcú lákať pivárov.

Minipivovar otvorili v roku 2013 ako súčasť rekreačného strediska Porač Park. Ako priznáva sládok Pivovaru Buchvald Peter Novotný zatraktívnenie strediska bolo jedným z motívov otvorenia pivovaru. „Samozrejme nemenej dôležitým faktorom bola myšlienka variť poctivé pivo, keďže kvalitné pivo máme veľmi radi a tie chemické produkty, alebo ak chcete europivá sa už nedajú piť,“ hovorí s úsmevom. Netají sa tým, že jeho veľkým vzorom sú klasické české pivá. Osobitne koutské pivo. „Po mojom zoznámení sa s pivovarom Kout na Šumavě, s majiteľom pivovaru p. Skálom a hlavne jeho hlavným sládkom p. Bohuslavom Hlavsom, sme sa stali kamaráti. Doteraz sme v kontakte,“ hovorí sládok, ktorý však jedných dychom dodáva, že nevarí české pivo. „Ja nevarím Koutské pivo, mám svoju miestnu vodu, používam slad z inej sladovne, takže moje pivo je Buchvald,“ presviedča.

Sládok pivovaru Buchvald Peter Novotný (na snímke vpravo) sa inšpiroval a vyučil u sládka pivovaru Kout Bohuslava Hlavsu. Snímka: Buchvald

 

Meno piva je odvodené od miestneho najvyššieho kopca. Ten sa oficiálne nazýva Bukovec, miestni mu však nepovedia inak ako Buchvald. Jeden z návštevníkov pivovaru nám vysvetlil ako je to s Poráčom a týmto kopcom. „Kopec nepatrí k dedine Poráč. Keďže ho však odjakživa kosili Poráčania, akosi sme si ho tu všetci prisvojili,“ smeje sa.

Aký je teda Buchvald? Pivo plzeňského typu, ktoré má výrazne chmeľový dojazd. Pije sa veľmi ľahko. Podľa sládka leží v tankoch 12 týždňov. Samozrejmosťou sú len klasické suroviny. A ľudia na to zareagovali. „Záujem podstatne prevýšil naše očakávania. A to pivo čapujeme len u nás v stredisku a tak to chceme ponechať aj do budúcnosti,“ pochvaľuje si .

Na otázku či v Poráčskej doline chystajú aj iný druh piva bola odpoveď jasná. „Nie, varím len pivo, teda klasickú dvanástku, poctivý ležiak. Ja pri tom všetkom čo je na trhu mám pocit, že práva takýto poctivý ležiak je najväčší špeciál,“ prezrádza Peter Novotný.

Rok založenia pivovaru: 2012

Kapacita pivovaru: Varňa 1000 litrov. Tanky: 5 x 2000 litrov a 6 x 500 litrov

Čo čapujú: Pivo Buchvald 12°