Domovariči ukázali, ako si spríjemnili koniec roka

Aj keď Vianoce sú už dávno za nami, bratislavskí domovariči až teraz uzavreli druhý ročník Vianočnej výmeny piva ukončením degustácie, hodnotením a vyhlásením výsledkov.

Ako to začalo

Po vzore pivných adventných kalendárov organizovaných u susedov v Českej republike sa v Bratislave rozhodol usporiadať čosi podobné spoluzakladateľ OZ BrewHub Stanislav Rejchrt. Minulý rok bol „skúšobný“, odozva však bola nad očakávania.

„Najprv som ani neveril, že sa nás nazbiera potrebný počet, ale nakoniec všetko dobre dopadlo a počas dlhých zimných večerov sme si pochutili na množstve výborných domácich pív. Vlani sme zaznamenali záujem o výmenu už počas roka, chalani sa snažili zabezpečiť si miesto už v lete,“ približuje Stano. Ten nechcel kopírovať zaužívaný formát a dbať na vypitie pív do Vianoc, na degustovanie si tak každý člen vymedzil potrebný čas.

Ako to prebieha

Počas novembra beží prihlasovanie. Prednosť majú členovia OZ BrewHub a ľudia aktívne sa zúčastňujúci na domovaričských stretnutiach v Bratislave. Každý má potom za úlohu pripraviť 20 rovnakých pív, teda jednu prepravku.

Počet účastníkov je tým pádom limitovaný na 21, aby si všetci nakoniec vo svojej base odniesli 20 cudzích pív. Na začiatku decembra potom prebieha odovzdávanie a distribúcia hotových pivných mixov. Nasleduje najkrajšia fáza, v ktorej sa počas dvoch mesiacov degustuje, hodnotí a komentuje v uzavretej facebookovej skupine.

Ako dopadol tento ročník

Takisto ako minulý rok, do výmeny sa zapojili aj náhradníci. Nie každý stihol pivo navariť alebo bol dostatočne spokojný s jeho kvalitou. Nakoniec sa však požadovaný počet 21 prepraviek s prehľadom podarilo dosiahnuť.

„S odovzdávaním pív to bol aj tentokrát najväčší boj. Radosť mi preto urobia tí, ktorí donesú viac prepraviek naraz alebo sú flexibilní s načasovaním. Niekedy totiž treba aj päťkrát denne zísť ku vchodu a do pivnice, ale inak sa to nedá,“ dodáva s úsmevom organizátor.

Ani v tomto ročníku nebola núdza o zaujímavé štýly a druhy pív – od ležiaku po belgické quadruple, ľahká APA v prepravke susedila s kveik ipou, či white stoutom. Výnimkou neboli prísady ako cvikla, koreniny a čili papričky.

Ak bolo spomínané, predĺžený čas na konzumáciu a hodnotenie dvadsiatich pív uplynul práve tento týždeň. Každý mal následne možnosť hlasovať za tri najlepšie pivá a tri etikety bez určenia poriadia.

Najviac hlasov (celkovo 9) za najlepšie pivo získali hneď traja zúčastnení:

  • Lukáš Žembery – 1830 – Belgian Quadrupel (etiketa – 1.miesto)
  • Zoltán Pulai  – Chippotle – Smoked Beer (etiketa – 3.miesto)
  • Ondrej Barčík – Raspberries and Cream – Milkshake IPA

Viac ako 5 nominácií (6-5-5) ešte získali:

  • Jozef Beňo – Die Hard – Robust Porter (Etiketa – 2.miesto)
  • Stanislav Rejchrt – Kakale – Coffee White Stout
  • Martin Binder – Triple Dry Hop – Neipa

Víťaza oboch kategórií umiestnenie prekvapilo: „Vôbec som to nečakal. Na vianočnej výmene je super to, že každý deň ochutnáš nové pivo. Oproti minulému roku kvalita stúpla a ja verím, že sa tradícia zachová, prípadne ešte rozšíri. Podporuje to aj diskusiu medzi domovaričmi. Ja som pivo varil začiatkom roku 2018 a tak malo dosť času na zrenie. Namiesto candy cukru som použil vopred uvarenú mladinu, ktorú som vyvaril na hustý tmavý sirup,“ hodnotí Lukáš.

Pre jeho a ďalšie dve z TOP 4 hodnotených pív pripravujeme recenzie na našej stránke. Niektoré súťažné pivá bude možné ochutnať aj na nasledujúcich domovaričských stretnutiach v Bratislave.

Pozrite si fotogalériu zúčastnených pív

Text: OZ BrewHub