Pivovar Buchvald: Výborné pivo zasadené medzi kopce

Buchvald 004

Je sobota večer. Slovensko trápia neznesiteľné horúčavy a my sme na Spiši. Región má viacero špecifík. V uliciach tunajších miest sa potuluje veľké množstvo „Španielov“, počasie je tu akési vľúdnejšie (najmä keď zvyšok Slovenska rieši 38-stupňové teploty) a príroda očarujúca. Keďže máme dosť voľného času, vybrali sme sa do Poráčskej doliny kde sa nachádza Porač Park relax & sport centrum. Láka nás hlavne tým, že tu nájdete minipivovar Buchvald. Ideálna príležitosť otestovať ďalší podnik.

Už cesta je zážitkom. Najprv stúpate hore (míňate aj kolónie Portoričanov), potom dole. Výhľady sú úžasné, ale až tak lietať v oblakoch nemôžete. Cesty sú najmä v Poráči katastrofálne. Diera pri diere, záplata za záplatou. Keď sme toto všetko absolvovali, čakala nás odmena. Areál zasadený do nádhernej prírody. Pokoj a ticho. Mierime na veľkú terasu, kde hrá živá hudba. Aj keď je všetko mimo dediny, v podniku je pomerne dosť ľudí. Sadáme si, ale hneď nám udrie tabuľka, že vonku čašníci neobsluhujú. Prvé mínus. Vstali sme a šli objednať k výčapu.

Naša tradičná otázka, aké pivo by nám odporúčali, nebola na mieste. V ponuke bolo len jedno pivo – Buchvald. Ležiak, ktorý varia tradičným spôsobom, keď v tankoch zreje 12 týždňov. Objednávame si pivo, aj jedlo. Sme pripravení dlho čakať, keďže podnik je plný. Na naše prekvapenie však pivo prichádza rýchlo a jedlo o pár minút neskôr. Palec hore.

Buchvald 001

Aký bol Buchvald? Pivo malo zlatistú farbu, ktorá bola číra. (Poznámka pod čiarou – pivo bolo načapované pod rysku.) Vo vôni ste zachytili sladové tóny, ktoré sa jemne miešali s jahodami i černicami.  Pena bola jemná a pomaly padala. Samotný úvod bol slabší, v strede sa však hutnosť dostávala do správnej kondície. Dominoval v ňom karamel, ale jemne ste tu však zachytili aj záblesky ovocia. Pivo je výborne vybalansované. Piteľnosť je prvotriedna, rezkosť ideálna. Pivo nemalo žiadnu pachuť. Ak by boli tóny o čosi hutnejšie, normálne by sme spievali ódy. Ale aj tak ide o jeden z najlepších ležiakov, ktorí sme testovali.

Pivo sme niekoľkokrát otočili. Aj sme polemizovali nad tým, či by nemalo byť v ponuke aj niečo iné. Ale asi je to tak správne. Je otázne či by viacero druhov piva dokázali udržať v takej dobrej kondícii. Nejedná sa predsa o mesto, ale turistickú lokalitu. Ale možno jeden špeciál by svoje miesto najmä počas víkendu našiel. Námet na diskusiu.

Podnik sa nám páčil. Pod terasou je veľké detské ihrisko, vnútri reštaurácie ste našli biliard, bowling aj detský kútik s PlayStation. V centre nechýba ani bazén či lezecká stena. Obsluha bola milá. Možno by stálo za úvahu, aby čašníci obsluhovali aj vonku.

4

Zhrnutie

Plusy
– Atmosféra. Podnik má svoje čaro. Pomáha tomu aj zasadenie uprostred prírody.
– Pivo. V ponuke nájdete ležiak Buchvald. Jeho kondícia bola výborná.
– Ceny. Za kurací burger s hranolkami a dvoma omáčkami ste zaplatili 3,50 eura. Pollitrové pivo stálo 1,50 eura.
Mínusy
– Detaily. Podnik bol čistý, ale na toaletách aj na chodbe ste našli káble vysiace zo steny.