Pivovar Drotár: Dobré pivo bez srdca neuvaríte

Na prvý pohľad to pre laika môže vyzerať veľmi jednoducho. Stačí len založiť pivovar, variť pivo a bohatnúť. Veď v časoch pivného boomu sa predsa predá všetko. Ale realita je úplne iná. Svoje by o tom vedel rozprávať Peter Lariš, majiteľ a sládok pivovaru Drotár v Čadci. „Prevádzkovať minipivovar je vecou srdca. Chce to veľa času, trpezlivosti a vytrvalosti. Mnoho ľudí si myslí, že varenie piva v takomto rozsahu je tvrdý biznis. To je omyl a návratnosť vynaložených investícií je dlhodobá,“ vysvetľuje úprimne.

Srdcová záležitosť

Peter sa rozhodol založiť pivovar v kraji, v ktorom je kúpna sila podstatne nižšia ako v Bratislave. Jeho očarenie zlatistým mokom však urobilo svoje. „Pivo mi učarilo už počas študentských čias jednak ako nápoj, pri ktorom si dodnes veľmi rád posedím, odreagujem sa a porozprávam s priateľmi, ale zaujala ma aj jeho história a technológia výroby,“ začína rozprávanie pre portál oPive.sk Peter Lariš.

S pribúdajúcim časom si začal všímať, že pivovary sa odkláňajú od tradičných receptov. „Nástupom nadnárodných spoločností a postupným skupovaním malých pivovarov odišla stará výnimočnosť jednotlivých pív a to mi veľmi vadilo a tak som začal nachádzať a objavovať malé pivovary,“ približuje.

Postupne začal navštevovať malé pivovary na Morave a v Česku. A bolo rozhodnuté. „Vtedy som si povedal, že aj na Kysuciach sa raz bude variť pivo. V Čadci sa varilo pivo naposledy pred viac ako 120 rokmi. Som Čadčan a chcel som vrátiť do môjho rodného mesta to, čo našim dedom a pradedom zobral požiar: pivovar a pravé čadčianske pivo,“ hovorí odhodlane.

Neľahká cesta

Ako vysvetľuje, cesta k vybudovaniu, otvoreniu a prevádzkovaniu pivovaru nebola vôbec ľahká. „Okrem veľkého balíka financií a množstva byrokracie na úradoch pri vybavovaní rôznych povolení je najdôležitejšie dať do projektu srdce. Pivovarníctvo v rozsahu minipivovaru je v prvom rade vec záľuby,“ zdôrazňuje Peter a dodáva, že bez vloženia celého človeka do takéhoto projektu to nemá význam.

Na Kysuciach sa chceli vrátiť k tradíciám a toho sa držia. „Klasicky varené pivá takmer úplne zanikli kvôli nadnárodným spoločnostiam hľadiacim hlavne na zisk  a nimi vareným  „pivám“. My v Pivovare Drotár sme sa po vzore českých minipivovarov vrátili ku klasicky vareným nefiltrovaným a nepasterizovaným pivám, ktoré sú samozrejme jedinečné a charakteristické pre každý minipivovar,“ vysvetľuje sládok.

Podľa jeho slov boli zákazníci spočiatku zvedaví, dnes sa však pravidelne vracajú. Pivo varia v Čadci v 500-litrovej varni. „Kvasenie prebieha v otvorene v 1000-litrovej spilke, pričom momentálne máme k dispozícii tri 1000-litrové zrecie tanky chladené individuálne prostredníctvom výrobníkov ľadovej vody,“ približuje základnú technológiu majiteľ.

V pláne rozširovanie

Základom ponuky pivovaru je klasická dvanástka. „Občas sa na pípu dostanú aj silnejšie pivá, hlavne polotmavé 14°, 15°, 16°. Na prvé výročie založenia pivovaru sme uvarili „silný“ polotmavý špeciál Drotárka 18° a teraz na druhé narodeniny je to polotmavý Drotár 17°. Taktiež sme skúšali 13° dymové pivo,“ predstavuje ponuku Peter.

Majiteľ poukazuje na to, že bez pomoci rodiny by prevádzka pivovaru bola veľmi ťažká. Napriek tomu sa nesťažuje a drží sa základnej filozofie, s ktorou ho zakladal. „Hlavnou prioritou pivovaru je ukázať, že dobré pivo sa dá variť aj na Kysuciach,“ hovorí.

Skromne a bez veľkých očí plánuje aj rozširovanie súčasnej kapacity. „Ak mi bude slúžiť zdravie, rád by som do budúcnosti doplnil ešte jednu spilku a zrecie tanky. Chcel by som tiež vylepšiť varňu, urobiť chladenú miestnosť pre zrecie tanky a možno postupne naše pivo ponúknuť do pár krčmičiek mojich priateľov mimo Čadce, ktorí ma o to žiadajú,“ uzatvára rozprávanie Peter Lariš, sládok a majiteľ Pivovaru Drotár v Čadci.

Snímky: Pivovar Drotár