Pivovar Franz v Lučenci: Otvárame koncom januára

Pivovar Lučenec

Vlastné remeselné pivo si už od konca tohto mesiaca budú môcť vychutnávať aj na juhu Slovenska. Pivovar v Lučenci totiž privíta prvých zákazníkov už o necelé tri týždne. „Prevádzku plánujeme otvoriť 29. januára,“ povedal pre portál oPive.sk Pavol Petráš, majiteľ pivovaru Tančiareň a pivovar Franz.

Pivovar má za sebou dlhú cestu príprav. Prvé zmienky o podniku  v Lučenci sú staré niekoľko rokov. Spoločnosť Ecolution si ešte v roku 2011 predsavzala, že prestaví historickú priemyselnú budovu z prelomu 19. a 20. storočia. Bývala spoločenská hala pre zamestnancov fabriky mala po prestavbe slúžiť na „drobné spoločenské aktivity“.  Neskôr pôvodné zámery prekreslila a naplánovala si v objekte reštauračný pivovar. „Súčasťou areálu bude prevádzka prípravy piva, ktorej technologická časť sa čiastočne bude nachádzať na prízemí vo forme varných tankov v bare a ostatná technológia pivovaru v novej pivnici,“ konštatoval investor v zámere, ktoré predložil úradom na schválenie.

Podľa Pavla Petráša bolo najťažšie zmestiť sa do existujúcich priestorov. Ešte väčšou výzvou však podľa jeho slov bude samotná prevádzka. „To najťažšie nás však iba čaká – uvariť dobré pivo, jedlo, a naďalej si kvalitu udržať,“ hovorí. Na začiatok by chceli ponúkať trojicu pív. „V ponuke máme tri druhy piva: ležiak, ALE a IPA,“ konštatuje majiteľ. Ponuka pivných štýlov by sa však mala časom rozširovať.

Pivovar Lučenec 3

Meno pivovaru je odvodené od operetného skladateľa Franza Lehára, ktorý v meste istý čas aj žil a získal si obdiv tamojších obyvateľov. Aj tento názov istým spôsobom napovedá o smerovaní podniku. Okrem remeselného piva chcú totiž na juhu Slovenska ponúkať aj kultúrne vyžitie. Už teraz na stránkach pivovaru lákajú na prvé vystúpenia v podniku. Napríklad 9. apríla zahrá v pivovare skupina Korben Dallas.

Zastúpenie remeselných pivovarov na juhu Slovenska nie je veľké. Najznámejší je rožňavský Kaltenecker. Kedysi mal silnú pozíciu aj pivovar Gemer, ten je však od roku 2006 zatvorený.

Snímky: FB Tančiareň a pivovar Franz