Nahradia krčmy a puby automaty? Japonci ukazujú inú cestu

Pivný automat

Krčmy, reštaurácie a puby sú už niekoľko týždňov zatvorené a nič nenasvedčuje tomu, že sa situácia v najbližšom čase zmení. Gastrosektor na celom svete zažil príchodom pandémie tvrdú ranu. V ťažkých časoch sa však rodia aj nové nápady. Jeden z nich prichádza z Japonska.

Pivný automat

Len nedávno predstavila svoj vynález spoločnosť Hoshizaki.  Japonský výrobca zariadení pre chladenie a ľad ukázal pivný automat. Na prvý pohľad ide o zariadenie, ktoré sa v ničom neodlišuje od ostatných automatov.

Automat s názvom Beer Matic Dual Tap DBF-AS65WE je určený na predaj čapovaného piva. Súčasťou jednotky je úložný priestor pre sud, fľašu CO2 aj poháre. Obal je skonštruovaný tak, aby sa na ňom dala bez problémov meniť reklama.

Automat je vybavený platobným systémom umožňujúcim bezkontaktné platby. Nie je však uvedené, ako sa overuje vek konzumenta. Stroj je pritom schopný načapovať pivo za 15 sekúnd.

Namiesto krčiem?

Firma vsádza na to, že práve v týchto časoch môže s automatom uspieť. „Už sme zaznamenali značný záujem od širokej škály operátorov vrátane profesionálnych športových klubov a prevádzkovateľov zariadení pre trávenie voľného času, ktorí uznávajú pohodlnosť takéhoto stroja,“ uviedol podľa Foodservice Equipment Journal Simon Frost zo spoločnosti Hoshizaki UK.

Firma argumentuje aj tým, že prevádzkovatelia usporia na platoch zamestnancov. A tu nastáva otázka, či takéto stroje budú vedieť nahradiť ľudskú obsluhu. V globále asi ťažko. Aj v našich končinách je čapované pivo takou malo udalosťou, ktorá spája. Automat však môže nájsť význam pri špecifických podujatiach, napríklad na festivaloch, kde nie je až taký dôraz na kultúru pitia.

Japonský vynález pritom nie je prvý svojho druhu. Portál oPive.sk písal ešte v októbri 2015 o pivnom automate, ktorý zriadil v obci  Uhřínovice Pivovar Ruprenz. Fungoval však na inom princípe, keď ste si pivo museli načapovať svojpomocne. Obdobné prístroje, ktoré počítali so svojpomocným výčapom, boli predstavené verejnosti už skôr.

Prečítajte si aj

Dedina by krčmu neuživila. Tak si otvoril pivný automat

Snímka: Hoshizaki