Pivovar Golem: Na tento rok chystáme niekoľko prekvapení

Pestrý, turbulentný, ale aj prelomový. Aj takto môžeme nazerať na rok 2015 z pohľadu pivovarníkov. Portál oPive.sk sa rozhodol na prelome rokov uskutočniť veľkú anketu medzi pivovarníkmi a odborníkmi, ktorí sa pohybujú okolo piva. Dnes odpovedá Beáta Murková, majiteľka košického pivovaru Golem.

Golem - Beata Murkova

Ako hodnotíte rok 2015 z pohľadu pivovarníckeho sektora?
Rok 2015 bol rokom bohatým a intenzívnym, pretože na Slovensku vzniklo veľa nových malých pivovarov, ktoré prinášajú veľkú rozmanitosť štýlov a chutí,  a získavajú si čoraz väčšiu popularitu.

Čo bolo pre Vás pivovarníckou udalosťou roka?
Medzi pivovarnícke udalosti roka určite patrí Pivovarnícka akadémia , ktorú sme pod záštitou Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska organizovali už po štvrtýkrát. Okrem oceňovania pív, oceňujeme aj osobnosti pivovarníctva, sládkov, pivovary, pivný čin roka a podniky, ktoré šíria pivnú kultúru spojenú s gastronómiou. Zároveň je to slávnostná príležitosť pre stretnutie všetkých zástupcov nášho pivovarníckeho spoločenstva a našich partnerov. Top udalosťou bol pre mňa festival nezávislých slovenských pivovarov „Pivovabrana BEER fest“ , ktorého  predvianočné načasovanie dodalo celému podujatiu slávnostný nádych. Pre účastníkom festivalu bolo zážitkom degustovať kvalitné pivá viac z než 20 malých slovenských pivovarov na jednom mieste.

Aké problémy najviac trápia sektor?
Spomínala som Pivobrana beer festival, ktorý sa konal v decembri v Bratislave. Bolo tam viac než 20 malých nezávislých pivovarov, čo je zhruba polovica z ich celkového počtu na Slovensku. Problémom malých pivovarov je nie lacná preprava a dodanie svojich produktov na takéto podujatia. Určite budem iniciovať na stretnutí Asociácie riešenie tohto problému, aby sme našim členom vedeli pomôcť zvládnuť tento problém.

Čo vám urobilo za rok 2015 najväčšiu radosť ?
Rok 2015 bol pre náš pivovar zlomovým rokom. Začalo sa to výmenou na poste hlavného sládka.  S tým je určite spojené aj to, že  po 12 rokoch sme prvýkrát v priebehu roka uviedli tri sezónne novinky, ktoré mali veľmi pozitívny ohlas zo strany našej klientely. Veľkou cťou bolo pre mňa dostať ocenenie od Slovenskej pivovarníckej akadémie ako osobnosť roka z pivovaru, ktoré ma zaväzuje ešte k intenzívnejšej práci pre rozvoj slovenského malého pivovarníctva.   

Aký bude podľa vás rok 2016? Čo bude pre vás najväčšou výzvou?
Verím, že rok 2016 bude aspoň tak dobrý a pozitívny ako rok 2015. Pre milovníkov dobrého  piva pripravujeme zopár prekvapení v roku 2016, dúfam, že pozitívnych. Ja osobne sa budem snažiť napomáhať k väčšej spolupráci medzi malými pivovarmi, aby sme si v našom pivnom  sektore pomáhali, nezávideli si a dopriali si navzájom, aby sme sa tešili z úspechu každého jedného z nás. Všetkým nám prajem v ďalšom roku hlavne veľa zdravia , veľa spokojnosti v pracovnej i súkromnej sfére, aby sme mali veľa príležitostí tešiť sa z výsledkov našej práce. 

Snímka: archív B.M.