Pivovar Golem: Udalosť roka? Spoločné varenie piva

Opäť to nebola nuda. Máme za sebou pivovarnícky rok 2016 a môžeme bilancovať. Pre niekoho bol prelomový, pre iného stabilizačný. Portál oPive.sk sa rozhodol na prelome rokov uskutočniť veľkú anketu medzi pivovarníkmi a odborníkmi, ktorí sa pohybujú okolo piva. Dnes odpovedá majiteľka košického pivovaru Golem Beáta Murková.

Ako hodnotíte rok 2016 z pohľadu pivovarníka?
Rok 2016 bol z môjho pohľadu taký bežný, ničím neprekvapil, ani nezaskočil. Skrátka obyčajný rok s príjemnými chvíľami, bežnými starosťami a radosťami.

Čo bolo pre vás udalosťou roka?
Nemám špeciálnu udalosť, ktorú by som vyzdvihla nad ostatné. Pre mňa (asi to ide vekom :o) je udalosťou každodenné milé slovo, milé správanie a vôbec niečo, čo sa týka aj iných pocitov, ako len podnikania a biznisu. Ale predsa, nedá mi nevyzdvihnúť dve udalosti roka 2016, ktoré Golemu priniesli zaujímavé skúsenosti, poznania, inú spoluprácu a v konečnom dôsledku – nové PIVO. Prvou udalosťou bol spoločný projekt pivovaru Golem a najmladšieho košického pivovaru Hostinec pri varení veľkonočného piva SHEMESH. Druhým  projektom bolo spoločné varenie vianočného stoutu pivovaru Golem s pivovarmi Cassa Brewery, Šemrák a Corvus. Pivo sme pomenovali  Cassovian imperial stout. A práve vianočné pivo, ktoré vzišlo z tohto druhého projektu, sme našim zákazníkom prvýkrát v histórii nášho pivovaru aj fľašovali a ponúkame v darčekovom balení.  

Aké problémy trápia podľa vás sektor pivovarníctva?
Každý sektor, nielen my pivovarníci, má svoje problémy. Riešeniu všetkých  problémov však nezaškodí priama komunikácia, otvorenosť a snaha dosiahnuť spoločný cieľ a tým by pre nás všetkých mal byť kvalitný finálny produkt – PIVO.

Čo vám urobilo v roku 2016 najväčšiu radosť?
Najväčšia radosť v roku 2016 bolo to , že ho všetci mne blízki či už rodinní príslušníci, ale aj kolegovia z práce prežili celý rok v zdraví a relatívnej pohode. Radosť mi robí, že na Slovensku každoročne vznikajú nové malé pivovary.

Aký bude podľa vás rok 2017? Čo bude pre vás najväčšou výzvou?
Rok 2017 bude rokom, kedy budeme v Goleme „zrejme mať“ dôvod na malú pivovarnícku oslavu. Pripomenieme si  15. výročie od nášho založenia. To je príležitosť na bilancovanie, pozastavenie sa a zhodnotenie celého pätnásťročného fungovania. Isteže naše jubileum pocítia aj naši „skalní“ zákazníci, pretože počas celého roka sa budeme snažiť pre nich pripravovať malé narodeninové darčeky a to nielen v podobe pivného moku. Teší ma, že sme boli medzi prvými, ktorí naštartovali pomyselnú malú pivnú revolúciu na Slovensku a v Košiciach a verím, že nás čakajú ďalšie príjemné roky pivovarníckeho fungovania. 

Snímka: archív B. M.