Pivovar Lucky Bastard: Kúsok Ameriky v strednej Európe

Lucky Bastard 2

Keď sa povie české pivo, asi každého napadne to isté – klasický ležiak. Veď naši západní susedia sú považovaní za priekupníkov tohto pivného štýlu. Nakoniec, ich „Plzeň“ je známa po celom svete. V Brne si však povedali, že pivný svet je o čosi pestrejší.  A tak si otvorili prvý pivovar v krajine, ktorý jednoducho varí výlučne vrchne kvasené pivo. Inak povedané, na východe krajiny si otvorili podnik, ktorý sa produkciou podobá skôr USA či Veľkej Británii, ako obdobným podnikom v Česku a susedných krajinách.  Pred vyše rokom tak v Brne vznikol pivovar Lucky Bastard.

Rýchly úspech

Dnes sa ukazuje, že v Brne správne odhadli situáciu. „Už po pár mesiacoch nám varňa prestala stačiť a tak sme boli nútení rozšíriť produkciu zavedením práce na smeny,“ približuje pre portál oPive.sk Jan Grmela, vedúci prevádzky Pivovaru Lucky Bastard. Aj napriek posilneniu výroby sa Brňanom stávalo, že dopyt nevedeli pokryť.  Problémové bolo hlavne leto.

„Niektorí si možno spomenú na situáciu so stánkom Lucky Bastard a nápisom „pivo došlo“, ktorá sa bohužiaľ niekoľkokrát opakovala,“ spomína dnes už s úsmevom Jan Grmela. Ten priznáva, že spočiatku sa obávali hlavne toho, že zákazníci zoberú ich ponuku len ako príležitostné pitie.  „Táto obava sa však čoskoro po spustení ukázala ako neoprávnená. Krčmy, kde máme stále pípy  a kam ľudia chodia na naše pivo pravidelne, rýchlo pribúdajú,“ pochvaľuje si.

Napriek tomu, že o pivo s logom Lucky Bastard je aj na domácom trhu veľký záujem, pivovar časť produkcie expanduje. „Najväčší objem nášho piva exportujeme na Slovensko prostredníctvom Damián Beer & Ale a do Poľska, kde to však funguje na individuálnej báze jednotlivých reštaurácií a pivníc,“ približuje prevádzkar.

Záujem aj zo zahraničia

Ten poukazuje na to, že distribučnú cestu už majú vytvorenú aj do Maďarska. „Záujem je tu aj z krajín západnej Európy. Najnovší prírastok je však mimoeurópsky. Uzavreli sme zmluvu s distribútorom do Kanady, odkiaľ máme veľmi dobré ohlasy,“ hovorí Jan Grmela.

V Brne aktuálne pripravujú novinky. „Od januára zaraďujeme do stáleho sortimentu pivo Belgian Pale, čo je svetlý ejl kvasený belgickými kvasnicami. Už dlhšiu dobu registrujeme rastúci záujem o belgické štýly piva a radi by sme ponúkli práve také,“ prezrádza. Nezostane však len pri pivných novinkách. U našich západných susedov už kreslia rozširovanie podniku.

Uvedomujú si totiž, že z aktuálnych „nohavíc“ už vyrástli. „Ak bude záujem rásť súčasným tempom, nebudeme mať problémy s nedostatkom piva len cez leto, ale aj mimo klasickú pivovarskou sezónu,“ uzatvára s úsmevom vedúci prevádzky Pivovaru Lucky Bastard Jan Grmela.

Snímka: Lucky Bastard