Pivovar Trogár rozširuje výrobu. Takmer sedemnásobne

Trogár

Na pivnej mape sa objavili pred dvoma rokmi. Celkom symbolicky, keďže po desiatich rokoch vrátili do Nitry vlastné pivo. Už vtedy vraveli o tom, že nevylučujú rozšírenie produkcie. A dnes je v pláne. Áno, hovoríme o nitrianskom Pivovare Trogár. Ten predložil úradom dokumenty, podľa ktorých chce rozširovať výrobu. Dokonca sedemnásobne.

Za pivovarom Trogár stojí rodina Wolfovcov. Pred dvoma rokmi nabrali odvahu a rozhodli sa v tamojšom podniku U Vlka založiť minipivovar. Jeho rozmery boli malé, keď dokázal ročne navariť 150 hektolitrov piva. Aj tento „hendikep“ predurčoval k tomu, že v Nitre mohli ponúkať len jedno pivo – klasickú „dvanástku“. Pivovar otvárali takmer presne pred dvoma rokmi, dnes pripravujú jeho ďalšie rozširovanie. To však bude špecifické, keďže Nitrania chcú variť pivo na inom mieste – v katastrálnom území Nitra – Horné Krškany. Dôvod? Práve situácia na trhu, keď môžeme hovoriť o akejsi pivnej obrode. „Je známa skutočnosť, že je rastúci dopyt po regionálnych pivách produkovaných minipivovarmi oproti klesajúcemu dopytu po unifikovaných pivách produkovaných veľkými pivovarmi,“ píše investor v zámere, ktorý posudzujú úrady.

Podľa dokumentov by mali stavebné práce začať už v septembri, skončiť by mali do konca tohto roka. Kým doteraz sa špecializovali len na jedno pivo, po novom by sa paleta značiek mala výrazne rozšíriť. „Minipivovar bude slúžiť na výrobu rozličných druhov piva, ktoré budú určené pre distribúciu do reštauračných prevádzok a pohostinských zariadení,“ prezrádzajú v zámere. Zvýši sa aj kapacita. Kým doteraz mali kapacitu 150 hektolitrov piva, po novom to bude už 1020 hektolitrov. Zaujímavosťou je, že pred dvoma rokmi vyčíslili celkové náklady na 100-tisíc eur, teraz sa rozpočet pohybuje na úrovni 55-tisíc eur.

Kým pred dvoma rokmi boli v Nitre jediní, teraz sa situácia mení. Byrokratickou „džungľou“ stále prechádza Pivovar Hop Group. Ten by mal rozšíriť práve ponuku v tomto krajskom meste. To je známe predovšetkým značkou Corgoň. S mestom však už nemá nič spoločné, keďže Heineken presunul výrobu tohto piva do Hurbanova.

Snímka: Trogár