Do istej miery to mal byť unikát. Nestáva sa totiž často, že vlastným pivom sa môže pochváliť kúpalisko. V obci Stráňavy neďaleko Žiliny chceli zlatistý mok dokonca variť z termálnej vody. Všetko je však nenávratne stratené. „Celý projekt padol,“ povedal pre portál oPive.sk šéf spoločnosti Aqua Eden Stráňavy Ján Sládek. My sa však vrátime o pár rokov dozadu, kedy celý projekt vyzeral veľmi nádejne.
Písal sa rok 2013 a spoločnosť Aqua Eden, ktorá prevádzkuje v Stráňavách rovnomenné termálne kúpalisko, žiadala úrady o schválenie projektu. V areáli komplexu chcela postaviť minipivovar s ročnou kapacitou takmer 5000 hektolitrov. „Chceme obohatiť našu ponuku. Aby sme neboli len miesto, kde ľudia nájdu kúpalisko, ale aj iné mnohonásobné zážitky,“ vysvetľoval pre Hospodárske noviny Ján Sládek.
Pivovar nemal byť špecifický len umiestnením, ale aj zdrojom vody. Pivo chceli variť z termálnej vody, ktorá má 24 stupňov. „Naša voda má však z hľadiska chutí výnimočné vlastnosti. Najmä svojím zložením, keď je čistá s nízkym obsahom minerálov,“ presviedčal vtedy majiteľ kúpaliska. Ten sa spoliehal aj na to, že ľudia uprednostňujú regionálne výrobky. „Ľudí tiež láka fakt, že pivo sa nepasterizuje a zachováva si živé kvasinky a iné látky prospešné pre zdravie,“ dodal.
Náklady na stavbu pivovaru vyčíslili na 200-tisíc eur. Maximálna denná kapacita pivovaru mala dosahovať 24 hektolitrov zlatistého moku. Podľa dokumentov sa chceli špecializovať na klasické nefiltrované a nepasterizované pivo. Celkom úsmevne pritom vyzneli plány, ktoré firma predložila úradom. „Minipivovar bude slúžiť na výrobu troch druhov piva – svetlé, tmavé a špeciálne pivo,“ písal investor v zámere, ktorý predložil úradom na posúdenie. Z nich vyplývalo, že prvé pivo mali ochutnať zákazníci v auguste minulého roka. Nestalo sa tak.
Podľa Jána Sládka boli problémom financie. „Na projekt sme žiadali prostriedky z eurofondov, ale neuspeli sme,“ vysvetľuje. Podľa jeho slov tak projekt definitívne padol. „Už sa o jeho realizáciu ani nebudeme usilovať,“ uzavrel.