Pivovar Turák & vnuk: Obnovenie tradície na Kopaniciach

Turak a vnuk 01

Pivovarníci, ktorí si splnili sen a otvorili svoj pivovar, to vedia veľmi dobre. Cesta k vytúženému podniku je dlhá, komplikovaná nezmyselnou byrokraciou i množstvom prekážok, ktoré sa vynárajú aj tam, kde by ich nikto nečakal. Aj preto sa časť už ohlásených zámerov zasekne, v tom horšom prípade úplne skončí. V máji 2013 predložili úradom v okrese Nové Mesto nad Váhom zámer postaviť pálenicu s minipivovarom. Plán bol daný jasne – postaviť podnik s názvom Pálenica a pivovar Turák a vnuk. „Rozhodli sme sa po viac ako dvoch storočiach vrátiť do Starej Turej tradíciu poctivého domáceho pivovaru a vytvoriť miesto, kde sa budú môcť stretávať milovníci piva,“ vysvetľuje dnes už na svojich stránkach majiteľ pivovaru Turák & vnuk.

Ten v roku 2013 predpokladal, že náklady na vytvorenie pivovaru dosiahnu 180-tisíc eur. Aspoň tak boli uvádzané v zámere, ktorý investor (spoločnosť agaSSe) predložil úradom. Pivovar sa mohol oprieť o eurofondy. Ročná kapacita pivovaru sa pred dvoma rokmi stanovila na 180 hektolitrov ročne, pričom spoločnosť predpokladala jej možné navýšenie.

Turak a vnuk 04

Pivovar otvorili koncom tohtoročného leta. Pomerne v tichosti. Na svojich stránkach majitelia vysvetľujú, že sa rozhodli nadviazať na historické tradície z regiónu. „Medzi najstaršie pivovary na Slovensku patrí aj staroturanský, ktorého tradícia siaha až do 18. storočia. Staroturania sa v roku 1773 rozhodli zakúpiť právo na varenie a predaj piva od čachtického panstva,“ vysvetľujú na stránke. Tam nájdete aj prehľad základnej ponuky.  „Pivo z nášho pivovaru Turák & vnuk nesie historicky názov Staroturanský Regál. Do stálej ponuky pív patrí: Blonďák, Ryšavec a Brunet. Tie sú sezónne dopĺňané o vybrané špeciály. Tieto názvy vyjadrujú farebnosť našich pív od svetlého, až po tmavé,“ píšu na svojej stránke.

Pivovar sme ešte nestihli navštíviť, reakcie na podnik nám však poslali čitatelia. „Štandardne majú v ponuke štyri pivá. Bol som tam už niekoľkokrát, ochutnal som viackrát všetky ich pivá. Najlepší je svetlý ležiak 12° (Blonďák). Ten má plnú chuť, ale zároveň sa ľahko pije, mne proste zapasoval. Blonďák 10° mi príde strašne fádne a vodové,“ konštatuje čitateľ Milan. Ten zhodnotil aj ďalšiu ponuku. „Tmavé pivko sa im takisto podarilo a je v tomto podniku pre mňa číslo dva. Ryšavec má byť pokus o Ale, lenže vôbec ako Ale nechutí a podľa chuti mám vôbec podozrenie, že vôbec nejde o vrchne kvasené pivo,“ zamýšľa sa Milan. Pivovar aktuálne zaradil do svojej ponuky aj Porter.

Snímky: Pivovar Turák a vnuk