Plzeňský Prazdroj: Problém? Úbytok plôch pestovaného jačmeňa

Pivovarnícky sektor má za sebou ďalší rok. Opäť bol pestrý na udalosti aj zmeny trendov. Pribúdajú nielen pivovary, ale najmä podniky, ktoré čapujú remeselné pivo. Nové pivné štýly začínajú na trh uvádzať aj nadnárodní hráči. Ako sa na rok 2018 pozerajú pivovarníci a ľudia, ktorí sa pohybujú okolo piva? Portál oPive.sk sa opäť rozhodol zorganizovať veľkú anketu. Dnes odpovedá Ján Čerkala, manažér závodu Pivovar Šariš, ktorý patrí pod Plzeňský Prazdroj Slovensko.

Jan Čerkala, Prazdroj, Šariš, anketa

Ako hodnotíte rok 2018 z pohľadu pivovarníka? Čo všetko sa zmenilo oproti minulosti?

Tento rok bol pre pivovarníkov celkovo veľmi priaznivý. Teplé počasie prišlo o dva mesiace skôr ako zvyčajne, čo sa pozitívne odrazilo aj na spotrebe piva a dopyte po ňom. Slováci sú aj čoraz vzdelanejší v oblasti piva, pivných štýlov aj typov čapovania a sú stále náročnejší aj na kvalitu servisu. Čo sa týka alkoholických pív, narastá podiel obľúbenosti prémiových pív a tankového piva. Ochutené nealko pivo sa stalo najdynamickejšie rastúcou kategóriou minulého roka, čo je spôsobené najmä meniacim sa životným štýlom obyvateľstva.

Čo by ste označili za pivovarnícku udalosť roka?

Na Slovensku to bola pre nás určite degustačná súťaž Slovenská pivná korunka 2018, na ktorej sa opäť stretli zástupcovia veľkých i malých pivovarov a spoločne ocenili tie najlepšie pivá na Slovensku. Našim spoločným cieľom je budovať pivnú kategóriu a prichádzať so širokou a kvalitnou ponukou, z ktorej si môže vybrať každý. Podujatia ako Slovenská pivná korunka tomu určite napomáhajú. My si preto veľmi vážime, že aj tento rok sme potvrdili, že Birell je etalónom v kategórii nealko pív nielen v Česku ale aj na Slovensku, keďže v kategórii Nealkoholické pivá si odniesol zlato aj striebro a vyhral aj v kategórii radler a ochutené nealkoholické pivá.

Čo podľa vás najviac trápi pivovarnícky sektor a aké zmeny na trhu by ste privítali?

Veľkou výzvou je určite pre každého pivovarníka každoročné znižovanie osevných plôch jačmeňa a jeho zlá úroda. Určite by bolo prínosné aj zmiernenie regulácie dodávateľsko-odberateľských vzťahov, užšia spolupráca so súkromným sektorom pri príprave nových zákonov, ktoré sa nás priamo dotýkajú (ako napríklad zálohovanie PET fliaš a plechoviek, zavedenie e-kasy a pod.) a pre prevádzkarov tiež zníženie DPH v oblasti on-trade segmentu.

Aké sú vaše plány na rok 2019? Čo bude pre vás najväčšou výzvou?

Dlhodobým cieľom našej spoločnosti je rozvíjať pivnú kultúru na Slovensku a tiež upevňovať postavenie pivných nápojov ako hodnotného produktu s tradíciou a v tomto smerovaní chceme určite pokračovať. Budeme tak pokračovať v programe Cech pivných majstrov, ktorý certifikuje prevádzky, kde sa kvalitne o pivo starajú a dobre ho čapujú, ako aj v súťažiach pre najlepších výčapníkov ako je Pilsner Urquell Master Bartender či Šariš Majster výčapu.

Teší nás, že sa darí aj projektu Voľba sládkov, v ktorom našim spotrebiteľom prinášame každý mesiac jeden výnimočný špeciál na vybraných prevádzkach. V roku 2019 chceme počet týchto prevádzok vďaka rastúcej obľube projektu zvýšiť z 200 na 250. Čoraz dôležitejšie je pre nás aj zaistenie kvalitných zamestnancov – pokračovateľov odboru, preto sme hrdí, že tento rok sme v spolupráci s prešovskou SOŠ gastronómie a služieb spustili program duálneho vzdelávania v odbore Biochemik – výroba piva a sladu, v rámci ktorého budú certifikovaní zamestnanci pivovaru Šariš, ako jediní na Slovensku, svojich nasledovníkov vzdelávať priamo pri výrobe za bránami pivovaru.

A pokračovať budeme určite aj vo vzdelávacom programe Cervesario pivná akadémia pre stredné školy v obore gastronómie, kde motivujeme mladých formou zážitku s našim sládkom, aby boli na svoj odbor hrdí a chceli sa mu venovať aj po ukončení školy.

Snímka: Plzeňský Prazdroj Slovensko